Aj Embraco zasiahla pandémia Covid-19, firma ohlásila prepúšťanie a o prácu prídu stovky ľudí

21. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

21.5.2020 (Webnoviny.sk) – Najväčší zamestnávateľ na Spiši, spoločnosť Embraco Slovakia, začala diskutovať s odborovým zväzom a úradom práce o možnosti hromadného prepúšťania. Dôvodom je dlhodobejší pokles dopytu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu.

„S poľutovaním musím oznámiť, že v najbližších mesiacoch budeme musieť ukončiť pracovný pomer s približne 200 kolegami,” povedal generálny riaditeľ Marcelo Borba.

Rapídny pokles objednávok

Spoločnosť, ktorá vyrába kompresory do chladiacich zariadení, zamestnáva vyše 2200 ľudí. Rapídnemu poklesu objednávok čelí už vyše mesiaca.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V apríli a v máji niekoľkokrát prerušila výrobu. Od mája prešli administratívni zamestnanci na trojmesačný úväzok skrátený o 20 percent. Firma taktiež požiadala o štátne dotácie.

Ani tieto opatrenia však nedokážu vykompenzovať straty spôsobené aktuálnym zníženým dopytom.

Bývalým kolegom poskytnú pomoc

„Situácia na trhu sa mení z týždňa na týždeň a niektorí zákazníci postupne rušia už potvrdené objednávky. Aj keď sme prepúšťanie ešte nedávno nepredpokladali, napokon sa mu nedalo vyhnúť. Týmto nepopulárnym krokom sa snažíme ochrániť prácu a príjem pre zostávajúcich vyše 1900 zamestnancov a udržateľnosť našej spoločnosti,” vysvetlil Borba.

Viac o téme: Koronavírus

Embraco sa aj v neľahkej situácii snaží reagovať v súlade s princípmi spoločenskej zodpovednosti.

„Kolegom pomôžeme v maximálnej možnej miere. Poradíme im, ako ďalej postupovať, pomôžeme s napísaním životopisu či žiadosti o prijatie do zamestnania, poskytneme kontakty na pracovné agentúry. Zamestnanci budú mať ešte mesiac po ukončení pracovného pomeru k dispozícii nonstop linku s odborníkmi na právne, finančné či psychologické poradenstvo,” doplnila Emília Gondeková z oddelenia Komunikácie a spoločenskej zodpovednosti.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, hromadné prepúšťanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Aj Embraco zasiahla pandémia Covid-19, firma ohlásila prepúšťanie a o prácu prídu stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!