Aktivity Turecka vzbudzujú obavy, ministri EÚ ho skritizovali za Hagiu Sofiu i vrty v Stredozemnom mori

13. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

13.7.2020 (Webnoviny.sk) – Ministri členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok skritizovali Turecko za jeho ostatné počínanie. Kritikou nešetrili napríklad za jeho energetický prieskum v sporných vodách v Stredozemnom mori a premenu Hagie Sofie v Istanbule z múzea na mešitu.

Ministri sa po prvý raz po niekoľkých mesiacoch stretávajú v Bruseli osobne a okrem iného plánovali diskutovať o prísnejšom postoji voči Ankare.

Z chrámu Hagia Sofia je mešita

Premenu chrámu Hagia Sofia na mešitu minulý týždeň odobril najvyšší správny súd v Turecku a niekoľko hodín po zverejnení verdiktu tak formálne urobil aj prezident Recep Tayyip Erdogan. Krok sa stretol s medzinárodnou kritikou a svoje sklamanie vyjadril i pápež František.

“Keď vidím, čo sa deje s Hagiou Sofiou, je to rana,” vyhlásil v pondelok šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn.

Aktivity Turecka vzbudzujú obavy

Podľa švédskej ministerky zahraničia Ann Linde sú aktivity Turecka v Stredomorí pre EÚ “dôvodom na obavy”.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell bol minulý týždeň v Turecku, kde diskutoval o spore Ankary s Gréckom a Cyprom o prieskum vo východnej časti Stredozemného mora. Turecko vyslalo vojnové lode, aby sprevádzali plavidlá, ktoré robia plynové vrty v oblasti, v ktorej si Cyprus nárokuje výhradné práva. Turecká vláda tvrdí, že ochraňuje svoje záujmy o prírodné zdroje v oblasti ako aj záujmy tureckých Cyperčanov.

Linde zdôraznila, že by s rezortnými kolegami mali prediskutovať aj otázky ľudských práv a demokracie v Turecku. Borrell skonštatoval, že vzťahy EÚ a Turecka “v súčasnosti nie sú zvlášť dobré”.

Viac k témam: Hagia Sofia, kritika, mešita
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivity Turecka vzbudzujú obavy, ministri EÚ ho skritizovali za Hagiu Sofiu i vrty v Stredozemnom mori © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!