Amazon sa obáva zneužitia svojej technológie na rozpoznávanie tvárí, polícií zakázala používanie

12. júna 2020 Veda a technika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

12.6.2020 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Amazon polícii na rok zakázala používanie svojej technológie na rozpoznávanie tvárí. Stala sa tak ďalším technologickým gigantom, ktorý upustil od poskytovania svojho systému.

Technológia pritom čelí kritike, že nesprávne identifikuje ľudí s tmavšou pleťou. Spoločnosť zo Seattlu sa nevyjadrila, prečo sa takto rozhodla práve teraz.

Technológia môže byť zneužitá

Rôzne agentúry využívajú technológie na rozpoznávanie tvárí na identifikovanie podozrivých, no podľa kritikov je možné ich zneužitie. Ich používanie políciou a ďalšími vládnymi agentúrami už preto zakázali viaceré americké mestá, pričom ako prvé tak ešte vlani spravilo San Francisco.

IBM v utorok oznámila, že odchádza z trhu s týmito technológiami a ako dôvod uviedla obavy z možného zneužitia rozpoznávania tvárí na sledovanie a rasové profilovanie.

Prísnejšia regulácia danej technológie

Ľudskoprávne organizácie i zamestnanci Amazonu už dávnejšie tlačili na spoločnosť, aby prestala predávať technológiu, známu ako Rekognition, vládnym agentúram s tým, že ju môžu zneužiť na vniknutie ľuďom do súkromia a prenasledovanie farebných ľudí.

Amazon sa v stredu v príspevku na blogu vyjadril, že dúfa, že Kongres zavedie prísnejšie regulácie na používanie tejto technológie.

Viacero výskumov odhalilo nespoľahlivosť podobných technológií, predovšetkým v súvislosti s rozoznávaním ľudí tmavšej pleti.

Viac k témam: rasizmus, rozpoznávanie tváre, sledovanie, zákaz
Zdroj: Webnoviny.sk – Amazon sa obáva zneužitia svojej technológie na rozpoznávanie tvárí, polícií zakázala používanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!