Američania „tlieskajú“ Slovensku za vyhostenie ruských diplomatov, konzuláty prešli kontrolou

11. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – O vyhostení troch ruských diplomatov sa rozhodlo v priebehu minulého týždňa. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Juraj Tomaga.

Dôvodom je, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Za tento krok Spojené štáty americké (USA) „tlieskajú“ Slovensku, uviedla to hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na Twitteri.

The United States applauds the recent actions taken by Slovakia to protect against threats that foreign malign actors pose to its sovereignty. @SlovakiaMFA has sent a clear signal that it will not tolerate Russia’s politically-motivated criminal acts on Slovak soil or in Europe.— Morgan Ortagus (@statedeptspox) August 10, 2020

Došlo k zneužitiu víz

„Rozhodnutie o vyhostení padlo minulý týždeň a traja ruskí diplomati musia Slovenskú republiku opustiť v priebehu tohto týždňa,“ uviedol Tomaga. Mená príslušníkov diplomatickej misie však uviesť nemohol. MZVEZ sa rozhodovalo aj na základe informácií slovenských spravodajských zložiek.

Činnosť diplomatov bola podľa rezortu diplomacie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. „Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom Generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,“ uviedol Tomaga.

Šéf tlačového oddelenia ďalej zdôraznil, že Slovensko má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. „Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi,“ uzavrel.

Slovenské konzuláty prešli hĺbkovou kontrolou

Občan Ruskej federácie, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu, dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade víza. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď. Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier.

Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľať sa mal na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát mala naplánovať ruská tajná služba FSB.

Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosti vycestovania vyšetrovacieho týmu, preto prebiehala virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.

Viac k témam: vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania „tlieskajú“ Slovensku za vyhostenie ruských diplomatov, konzuláty prešli kontrolou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!