Andrzej Duda zložil prezidentskú prísahu, ľavicoví poslanci si obliekli dúhové farby a opozícia neprišla

6. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.8.2020 (Webnoviny.sk) – Andrzej Duda vo štvrtok pred členmi parlamentu zložil prezidentskú prísahu a začal tak druhé päťročné obdobie na poste poľského prezidenta.

Opoziční poslanci, bývalí prezidenti a premiéri sa na podujatí nezúčastnili a vyjadrili tak nesúhlas s jeho postojom počas prvého obdobia, keď ignoroval ústavu a akceptoval politiku vládnej pravicovej strany, ktorá priniesla konflikt medzi Poľskom a lídrami Európskej únie.

Prezident prisľúbil otvorenosť voči všetkým skupinám a politickým stranám a podotkol, že kľúčovú úlohu v spoločnosti predstavuje rodina, ktorú je potrebné chrániť. Tento komentár niektorí považujú za “ozvenu” jeho kampane, počas ktorej bol nepriateľský voči LGBT komunite. Ľavicoví poslanci si na ceremoniál obliekli dúhové farby, čím chceli podporiť práva LGBT.

Neskôr vo štvrtok prezident opäť prevezme velenie ozbrojených síl, zúčastní sa na svätej omši a vymenujú ho do čela komisie, ktorá udeľuje najvyššie poľské vyznamenania.

Duda získal v júlových voľbách 51,03 % hlasov. Jeho oponent, liberálny varšavský starosta Rafal Trzaskowski mal 48,97 %. Volebná účasť dosiahla takmer 65 %.

Viac k témam: poľský prezident, prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Andrzej Duda zložil prezidentskú prísahu, ľavicoví poslanci si obliekli dúhové farby a opozícia neprišla © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!