Apple nemusí Írsku doplatiť trinásť miliárd eur na neodvedených daniach, rozhodnutie EK bolo anulované

15. júla 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

15.7.2020 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Apple nemusí Írsku doplatiť 13 miliárd eur na neodvedených daniach. Rozhodol o tom Tribunál Súdneho dvora Európskej únie (Tribunál).

V pozorne sledovanom spore druhý najvyšší súd EÚ anuloval rozhodnutie Európskej komisie (EK) z roku 2016.

Doplatenie neodvedených daní

Bruselská exekutíva v tom čase vyzvala americkú firmu, aby doplatila dane zo ziskov v únii za roky 2003 až 2014. Výrobca iPhonov sa proti rozhodnutiu odvolal.

V spore s komisiou sa na jeho stranu postavila aj írska vláda. Komisia nepreukázala, že firma čerpala v Írsku daňové výhody v rozpore s európskymi pravidlami o štátnej pomoci, konštatoval Tribunál.

Proti rozhodnutiu sa môže EK odvolať

Podľa EK spoločnosť Apple na vyhýbanie sa daniam využila dve účelovo založené firmy v Írsku. Základným argumentom Írska bolo, že komisia má ako ochranca hospodárskej súťaže riešiť iba nelegálnu štátnu pomoc poskytujúcu nespravodlivú výhodu konkrétnej firme.

EÚ však podľa Dublinu zaútočila na politiku, ktorú Írsko uplatňuje voči všetkým zahraničným firmám na svojej pôde. Proti rozhodnutiu Tribunálu sa môže komisia ešte odvolať na Súdnom dvore EÚ.

Viac k témam: dane, súdny spor
Zdroj: Webnoviny.sk – Apple nemusí Írsku doplatiť trinásť miliárd eur na neodvedených daniach, rozhodnutie EK bolo anulované © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!