Archeológovia objavili pri Stonehenge šachty staré tisíce rokov

22. júna 2020 Veda a technika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

22.6.2020 (Webnoviny.sk) – Britskí archeológovia objavili zhruba tri kilometre od monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi. Celý okruh má dva kilometre, pričom šachty sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

Šachty predstavujú fascinujúci archív

“Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa komplexnejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť. Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť,” uviedol Richard Bates z Univerzity St Andrews.

Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že sedimenty zo šácht “obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí”.

Objav ponúka nový pohľad na život predkov

Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom “napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých 4000 rokov”.

Archeologička Nick Snashall vyhlásila, že “tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov”.

“Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge,” vyjadrila sa.

Viac k témam: archeológovia, historický objav, Stonehenge
Zdroj: Webnoviny.sk – Archeológovia objavili pri Stonehenge šachty staré tisíce rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!