Británia zvažuje ďalšie kroky v boji proti koronavírusu, Johnson sa chce vyhnúť ďalšiemu lockdownu

19. decembra 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.12.2020 (Webnoviny.sk) – Britská vláda v sobotu rokuje o ďalšom postupe v boji s koronavírusovou pandémiou. Premiér Boris Johnson vyjadril nádej, že krajina sa vyhne ďalšiemu lockdownu.

Takzvané reprodukčné číslo, vyjadrujúce počet ďalších ľudí, ktorých môže nakaziť infikovaná osoba, sa však v súčasnosti podľa odborníkov nachádza v pásme 1,1 až 1,2.

Viac o téme: Koronavírus

Znamená to, že v priemere desať ľudí s ochorením COVID-19 nakazí 11 až 12 iných ľudí, čiže počet nových infekcií rastie. V piatok v krajine zaevidovali rekordných 28 507 nových prípadov nákazy. Ochoreniu podľahlo ďalších 489 ľudí

Uvoľnenie opatrení

Pandemické opatrenia sa majú vo Veľkej Británii podľa aktuálnych plánov uvoľniť medzi 23. a 27. decembrom. Znamená to napríklad, že spoločne by sa mohli stretávať členovia najviac troch rôznych domácností. Podľa vládneho zdroja sa o zmene plánov zatiaľ neuvažuje.

Zavedenie čiastočného lockdownu počas Vianoc už ale oznámili Severné Írsko a Wales. Podľa škótskej vlády na stole zostávajú „všetky možnosti“. Rozhodnúť sa má v utorok.

Nová mutácia koronavírusu

Najprísnejšie pandemické opatrenia už platia na juhovýchode Anglicka. Do platnosti vstúpili o polnoci z piatka na sobotu a dotýkajú sa približne 38 miliónov ľudí.

Zatvorené sú bary a reštaurácie, stretnutia osôb, ktoré nežijú v spoločnej domácností, sú v interiéroch zakázané. Výrazne sa obmedzili aj možnosti sociálnych kontaktov na vonkajších priestranstvách.

Viac o téme: Lockdown

Na juhovýchode Anglicka sa medzitým rýchlo šíri nová mutácia koronavírusu. Podľa odborníkov zatiaľ nie je jasné, či sa šíri rýchlejšie a predstavuje vážnejšie zdravotné riziká ako iné varianty. Podľa ministra zdravotníctva Matta Hancocka tiež „nič nenasvedčuje, že nová forma vírusu je odolná voči dostupným vakcínam”.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovné obmedzenia, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii, lockdown, mutácia koronavírusu, pandemické opatrenia, Zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia zvažuje ďalšie kroky v boji proti koronavírusu, Johnson sa chce vyhnúť ďalšiemu lockdownu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!