Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier 

30. mája 2020 Veda a technika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

30.5.2020 (Webnoviny.sk) – Britská vesmírna agentúra (UKSA) hľadá nové nápady, ktoré by pomohli nájsť všetok odpad na obežnej dráhe. Na dotácie pre nové riešenia má k dispozícii jeden milión libier (v prepočte približne 1,2 milióna eur).

Odhaduje, že na obežnej dráhe sa nachádza zhruba 900-tisíc prebytočných predmetov väčších ako jeden centimeter. Dokonca aj tie najmenšie z nich môžu pri kolízii vážne poškodiť, a dokonca až zničiť satelit.

Podpora firiem

“Chceme podporiť nové firmy, ktoré chcú využiť umelú inteligenciu a strojové učenie na lepšie využite už existujúcich údajov,” uviedol zástupca UKSA Jacob Geer.

“Druhou témou je nájsť nové spôsoby na sledovanie objektov vo vesmíre, a to najmä na nízkej obežnej dráhe Zeme, keďže práve tam sa bude diať veľa nových misií,” objasnil pre BBC News.

Upozornenie na kolíziu

Satelitní operátori v súčasnosti dostanú upozornenie, že ich hardvéru hrozí riziko kolízie s iným objektom. Varovania však bývajú často nepresné alebo prídu neskoro. UKSA dúfa, že ak sa jej podarí presadiť sa v tejto oblasti, priláka do krajiny ďalších prevádzkovateľov satelitov.

Británia považuje vesmírnu bezpečnosť za prioritu a spomedzi členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA) venuje do tohto sektora najviac financií. Podporuje tak rôzne projekty zamerané na čistenie vesmíru od odpadu.

Viac k témam: investície, vesmírny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier  © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!