Čaputová ukončila cestu po Banskobystrickom kraji, poslednou zastávkou bol sociálny podnik v Rovňanoch

2. júna 2021 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

2.6.2021 (Webnoviny.sk) – Sociálny poľnohospodársky podnik v Rovňanoch je úspešným príkladom toho, ako sa prostredníctvom sociálnej ekonomiky dá vytvoriť cesta na trh práce a dôstojný život práve ľuďom, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí alebo inak znevýhodní.

Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po návšteve agro-drevinového sociálneho podniku v obci Rovňany v okrese Poltár, ktorou ukončila dvojdňový výjazd po južných okresoch Banskobystrického kraja.

Prezidentka sa zaujímala aj o včely

Podnik jej ukázali zamestnanci a sprevádzal ju predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter a krajský špecialista na sociálnu ekonomiku Milan Vaňo.

Prezidentka sa zaujímala o fungovanie podniku, ale aj o pestovanie plodín a hlavne o včely, pretože sama je včelárka, podobne ako župan. Na mieste zasadila aj jednu levanduľu a symbolicky tak podporila zamestnankyne pri práci.

„Keď som už ako župan navštívil tento región, sadu hrozil zánik. Jablká a hrušky tu rastú už od roku 1950, z pôvodne vysadených približne 1300 stromov však bola takmer polovica poškodená rôznymi chorobami či stratou produkcie. Sad sme po dvoch dekádach, kedy sa oň prakticky nikto nestaral, omladili a vysadili päťsto nových stromov,“ povedal Lunter.

V podniku zatiaľ pracuje jedenásť ľudí

Hlavným cieľom poľnohospodárskeho podniku v Rovňanoch je získavanie pracovných návykov, zvyšovanie zručností dlhodobo nezamestnaných a ich postupné zaradenie na trh práce. Okrem pestovania cesnaku a chovu včiel sa zamestnanci starajú aj o sad za obcou Rovňany, ktorý bol dlhé roky v nevyhovujúcom stave.

Ako uviedol predseda BBSK, pracuje tu aktuálne 11 ľudí, pričom perspektívne počítajú s 20 až 25 zamestnancami. Podnik vznikol v polovici roku 2019, keď ho založila krajská samospráva.

Dvojdňová návšteva Banskobystrického kraja

Dvojdňový regionálny výjazd po južných okresoch Banskobystrického kraja začala Čaputová v utorok návštevou Rimavskej Soboty a Jelšavy a v stredu navštívila aj mesto Lučenec.

Predmetom jej záujmu bola sociálno-ekonomická situácia v meste, pričom sa najskôr stretla s primátorkou mesta Lučenec Alexandrou Pivkovou, riaditeľom Strednej zdravotníckej školy v Lučenci Miroslavom Sekulom a diskutovala so študentmi strednej zdravotníckej školy.

Navštívila aj vakcinačné centrum v lučeneckej nemocnici a v popoludňajších hodinách krízové centrum Občianske združenie Za dôstojný život Lučenec. Prezidentka sa zaujímala o spoluprácu združenia s Potravinovou bankou Slovenska, ktorej činnosť spočíva v darovaní a rozdeľovaní a jej práca sa opiera o dobrovoľnú bezplatnú pomoc a darcovstvo.

Viac k témam: prezidentka SR, sociálny podnik
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová ukončila cestu po Banskobystrickom kraji, poslednou zastávkou bol sociálny podnik v Rovňanoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!