Čaputová zváži vymenovanie Šikutu, vníma ho však ako výrazného a skúseného sudcu

12. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

12.5.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa zatiaľ nevyjadruje, či vymenuje Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR. Chce si totiž počkať na návrh od súdnej rady, ktorý posúdi a následne rozhodne. Šikutu však vníma ako „výrazného“ sudcu s domácimi, ale aj zahraničnými skúsenosťami. Stanovisko hlavy štátu pre agentúru SITA sprostredkoval jej hovorca Martin Strižinec.

Počká na návrh od súdnej rady

Ako dodal, prezidentka víta, že Súdna rada SR po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na šéfa najvyššieho súdu. V pondelok 11. mája podporilo Šikutu 12 zo 17 členov rady.

„Pani prezidentka definitívne počká na návrh od súdnej rady, ktorý posúdi a následne rozhodne o vymenovaní predsedu najvyššieho súdu,“ uviedol Strižinec. Dodal, že Šikutu vníma prezidentka ako výrazného sudcu s domácimi, ale aj zahraničnými skúsenosťami, keďže pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

O zvolení Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR rozhodlo hlasovanie Súdnej rady SR v pondelok 11. mája. Šikutu podporilo 12 zo 17 členov rady. V prípade jeho protikandidáta Ivana Rumanu všetci členovia rady buď hlasovali proti, alebo sa zdržali.

Prihlásil sa k myšlienke očisty justície

Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Od roku 2015 pôsobí na Najvyššom súde SR. O post predsedu súdu sa uchádzal aj vlani v novembri.

V rámci vypočutia kandidátov v pondelok 11. mája sa Šikuta prihlásil k myšlienke očisty justície. Hovoril napríklad o potrebe zmien v oblasti majetkových priznaní sudcov. Jeho zvolenie do funkcie musí ešte vymenovaním potvrdiť prezidentka Zuzana Čaputová.

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. Následne Súdna rada SR trikrát volila jej nástupcu, všetky pokusy však boli neúspešné.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová zváži vymenovanie Šikutu, vníma ho však ako výrazného a skúseného sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!