Čína chce v Hongkongu zriadiť úrad vyšetrujúci zločiny proti národnej bezpečnosti

20. júna 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.6.2020 (Webnoviny.sk) – Čína plánuje v Hongkongu vybudovať špeciálny úrad, ktorého účelom bude vyšetrovať a stíhať zločiny ohrozujúce národnú bezpečnosť. Informovali o tom štátne médiá, ktoré zverejnili detaily o kontroverznom návrhu zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu.

Podľa neho by sa tiež orgány vo všetkých vládnych hongkonských ministerstvách, od financovania až po prisťahovalectvo, mali priamo zodpovedať ústrednej vláde v Pekingu, píše tlačová agentúra Sin-chua.

Budúcnosť zákona je nejasná

Detaily navrhovaného bezpečnostného zákona sa objavili, keď Stály výbor Národného ľudového kongresu skončil svoje ostatné zasadnutie.

Počas neho došlo podľa Sin-chua aj na otázku o danom zákone, no čo sa s ním bude ďalej diať, nie je zatiaľ jasné.

Hongkonský delegát vo výbore Tam Yiu-chung sa pre verejného vysielateľa RTHK vyjadril, že zákon preskúmali, ale neuskutočnilo sa žiadne hlasovanie a nie je jasné, kedy ho ďalej preskúmajú. Stály výbor zasadá každé dva mesiace.

Štyri kategórie trestných činov

Návrh zákona, ktorý predložili výboru vo štvrtok, zahŕňa štyri kategórie trestných činov: odtrhnutie sa, rozvracanie štátnej moci, miestne teroristické aktivity a spoluprácu s cudzími alebo vonkajšími zahraničnými silami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť.

Návrh vyvolal kritiku medzi ľudskoprávnymi aktivistami aj na medzinárodnom poli. Hongkonskí aktivisti tvrdia, že zákon oslabí občianske slobody a môže byť použitý na potlačenie politickej činnosti.

Washington napríklad zase vyhlásil, že už nebude k Hongkongu pristupovať ako k dostatočne autonómnemu od Pekingu.

Viac k témam: národná bezpečnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína chce v Hongkongu zriadiť úrad vyšetrujúci zločiny proti národnej bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!