Čína vyslala do vesmíru vylepšenú raketu, je súčasťou plánovanej vesmírnej stanice (video)

6. mája 2020 Veda a technika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Čína v utorok vyslala do vesmíru testovaciu verziu novej vesmírnej lode. Tá je súčasťou programu na vybudovanie čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme. S loďou bez posádky a návratovou kapsulou vzlietla z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan nosná raketa Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B), pre ktorú to bol prvý let. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Nový stroj je údajne vylepšená vesmírna loď Šen-čou. Namiesto troch astronautov však dokáže vyniesť do vesmíru až šiestich.

Čína plánuje vybudovať na obežnej dráhe väčšiu vesmírnu stanicu s viacerými modulmi. Už skôr vyslala na orbitu experimentálnu vesmírnu stanicu, ktorá sa neskôr vrátila na Zem.

Čínsky vesmírny program sa rýchlo vyvíja, a to najmä od prvej misie s ľudskou posádkou v roku 2003. Vlani úspešne pristála so sondou Čchang-e 4 na odvrátenej strane mesiaca a plánuje tiež pristáť na Marse.

Peking sa usiluje spolupracovať s ďalšími svetovými vesmírnymi agentúrami. Spojené štáty americké však zakázali väčšinu vesmírnej spolupráce s Čínou pre obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti, čo jej napríklad znemožňuje účasť na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Preto si Čína postupne vyvíja svoje vybavenie sama.

Viac k témam: Čchang-čeng 5B, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, raketa, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína vyslala do vesmíru vylepšenú raketu, je súčasťou plánovanej vesmírnej stanice (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!