Čižnár skrátil prípravnú prax svojmu synovi, ktorý bude pôsobiť na prokuratúre spolu s Ficovým švagrom

21. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

21.5.2020 (Webnoviny.sk) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár skrátil svojmu synovi Jurajovi Čižnárovi prípravnú prax pre miesto prokurátora z troch rokov na 20 mesiacov. Vo svojom blogu na webstránke Denníka N to uviedla Nadácia Zastavme korupciu (NZK).

Čerstvý prokurátor Juraj Čižnár bude pôsobiť na Okresnej prokuratúre Bratislava II, kde je od roku 2016 vedúcim prokurátorom švagor Roberta Fica (Smer-SD) Svetozár Chabada.

Od profesie prokurátora ho odhováral

„Ide o bežnú prax, ktorá sa aplikuje už niekoľko rokov a jej cieľom je obsadiť voľné prokurátorské miesta,“ komentoval situáciu Jaromír Čižnár. Z údajov, ktoré NZK poskytla Generálna prokuratúra SR (GP), vyplýva, že od roku 2016 skrátili prax 130-tim čakateľom na prokurátorské miesto.

V rovnakom období bolo podľa verejne dostupných údajov na pozíciu právneho čakateľa prijatých 215 uchádzačov. Prax bola teda skrátená približne 60 percentám z celkového počtu čakateľov.

Podľa NZK bolo podozrivé už samotné víťazstvo Juraja Čižnár vo výberovom konaní na čakateľa. Jeho otec pre týždenník Trend uviedol, že ho od profesie opakovane odhováral, lebo ju považuje za veľmi náročnú.

Funkcia po svadbe s Ficovou sestrou

Čižnár mladší však trval na svojom rozhodnutí stať sa prokurátorom. Juraj Čižnár tak teraz nastúpi do funkcie prokurátora okresnej prokuratúry, kde sa priemerný plat pohybuje na úrovni 3 100 eur mesačne.

NZK považuje za podozrivé tiež to, že vedúcim prokurátorom Okresnej prokuratúry Bratislava II je Svetozár Chabada.

Ten svoju funkciu získal v roku 2016, teda v čase, keď sa oženil so sestrou expremiéra Luciou Ficovou, ktorá pracuje na GP.

Fotogaléria: Jaromír Čižnár

„Nebudeme na to odpovedať,“ reagovala hovorkyňa GP na otázku, akým spôsobom získala Lucia Ficová miesto na najvyššom orgáne prokuratúry.

Výberového konania sa zúčastnila ako jediná

Skrátenie čakateľskej praxe obhajuje aj nová vedúca Krajskej prokuratúry v Bratislave Soňa Jurčíková. Jurčíkovú pri spoločnom obede s Robertom Ficom odfotil denník Plus 1 deň.

Šéfkou Krajskej prokuratúry sa stala vďaka výberovému konaniu, na ktorom sa zúčastnila ako jediná. NZK pri príprave Správy o prokuratúre oslovila viacerých prokurátorov s otázkami týkajúcimi sa personálneho obsadzovanie postov v systéme prokuratúry.

Oslovení prokurátori označili výberové konania za „frašku“, v rámci ktorej je dopredu jasný víťaz. Situáciu dokumentujú najmä výberové konania na funkciu vedúcich krajských prokuratúr. Okrem Košického kraja bol podľa NZK vo všetkých ostatných krajoch vo výberovom konaní iba jediný uchádzač.

NZK bola založená v roku 2014. Jej hlavným poslaním je zvyšovať povedomie o korupcii, aktivizovať širokú verejnosť v otázkach verejného záujmu, pomáhať whistleblowerom, podporovať investigatívnu žurnalistiku a presadzovať systémové opatrenia, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

Viac k témam: generálny prokurátor, Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Čižnár skrátil prípravnú prax svojmu synovi, ktorý bude pôsobiť na prokuratúre spolu s Ficovým švagrom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!