Čo stihla ministerka Kolíková za prvých 100 dní vo funkcii? Pripravila ústavné zmeny aj novú súdnu mapu

28. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – V priebehu prvých 100 dní vo funkcii ministerky spravodlivosti pripravila Mária Kolíková (Za ľudí) ústavné zmeny týkajúce sa justície.

Ako v tejto súvislosti uviedla vo štvrtok 25. júna pre médiá, v priebehu najbližších dní by pripravovaný ústavný zákon má vstúpiť do legislatívneho procesu.

„Ja predpokladám, že v priebehu takého týždňa by sme to mohli zvládnuť,” povedala ministerka.

Reforma ústavného súdu

Ústavný zákon by podľa Kolíkovej mal riešiť viaceré body z programového vyhlásenia vlády.

„Či už to bude reforma ústavného súdu, zamedzenie patovej situácie, vytvorenie Najvyššieho správneho súdu, s ktorým rátame, že by sa zriadil k prvému januáru, s tým, že by bol plne funkčný od leta budúceho roka,” priblížila Kolíková s tým, že ústavný zákon má tiež riešiť napríklad problematiku vekového stropu pre sudcov.

Nástroje na previerky sudcov

Ústavnú a zákonnú úpravu by podľa ministerky mali získať aj previerky sudcov.

„Chceme dať konkrétne nástroje súdnej rade, akým spôsobom sa má vlastne preverovať majetok sudcov a v akej miere potom pôjde hlbšie, ak pri tom základnom preverení majetku budú pochybnosti o tom, ako bol získaný a akým spôsobom sa vlastne bude vykonávať previerka spoľahlivosti sudcov,” povedala Kolíková.

Práca na novej súdnej mape

Rezort takisto podľa ministerky začal pracovať na novej súdnej mape SR (reorganizácia súdov a ich agendy, pozn. SITA). „Rovnako pripravujeme už zákony, ktoré súvisia s novou súdnou mapou,” doplnila Kolíková.

Ministerka zároveň vo štvrtok predstavila návrh nového úradu, ktorý by mal spravovať zaistený majetok stíhaných osôb.

Trestný zákon by sa na návrh rezortu spravodlivosti mal tiež rozšíriť o nové skutkové podstaty trestných činov. Tými budú ohýbanie práva (svojvoľné rozhodovanie sudcov) a takzvané prikrmovanie (ponúkanie alebo akceptácia nenáležitých výhod).

Viac k témam: previerky sudcov, reforma súdnictva, súdna mapa, súdnictvo, Trestný zákon, ústavný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Čo stihla ministerka Kolíková za prvých 100 dní vo funkcii? Pripravila ústavné zmeny aj novú súdnu mapu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!