Colson Whitehead opäť získal Pulitzerovu cenu, kniha plná zvrátenosti je zrkadlom skutočného života

6. mája 2020 Knihy

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Americký autor Colson Whitehead sa stal len štvrtým spisovateľom, ktorý dva razy získal Pulitzerovu cenu za beletriu. Päťdesiatročný Newyorčan, ktorý v roku 2017 získal trofej za román Podzemná železnica, si tentoraz ocenenie vyslúžil knihou The Nickel Boys o zneužívaní a týraní čiernych chlapcov v nápravnovýchovnom zariadení pre mladistvých na Floride.

Titul inšpirovaný zvráteným životom

Dielo absolventa Harvardu je pritom inšpirované skutočnými udalosťami z floridskej Dozierovej školy pre chlapcov, kde deti usvedčené z malých priestupkov podrobovali brutálnemu týraniu.

Pulitzerovu cenu za beletriu dosiaľ dva razy získali len Booth Tarkington, William Faulkner a John Updike.

Udeľovanie cien zasiahla pandémia

Udeľovanie ocenení v roku 2020 o niekoľko týždňov odložili v súvislosti s pandémiou koronavírusu a napokon ich vyhlásili na diaľku, v obývačke ich správkyne Dany Canedy, ktorá okrem iného poznamenala, že prvý raz Pulitzerove ceny udelili v roku 1917, necelý rok pred pandémiou španielskej chrípky.

Patria pritom medzi najväčšie pocty, aké si môžu vyslúžiť americkí novinári a spisovatelia.

V novinárskych kategóriách dominoval denník The New York Times s tromi oceneniami, vrátane prestížnej trofeje za investigatívu.

Cenu za novinársku službu verejnosti získali Anchorage Daily News a ProPublica za sériu článkov, ktorá sa venovala nedostatku policajtov v malých mestách na Aljaške.

Viac k témam: kniha, Pulitzerova cena, spisovateľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Colson Whitehead opäť získal Pulitzerovu cenu, kniha plná zvrátenosti je zrkadlom skutočného života © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!