Deviatou najlacnejšou krajinou EÚ je Slovensko, podľa Eurostatu si medziročne pohoršilo o jednu priečku

28. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko je deviatou najlacnejšou krajinou v rámci 27 členských štátov Európskej únie (EÚ). Medziročne si tak podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za minulý rok pohoršilo o jednu priečku.

Ako ďalej upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, dôvodom sú vyššie ceny potravín, ale aj oblečenia a obuvi.

„Od roku 2000 sme najviac poskočili v tabuľke práve v prípade oblečenia a obuvi. Treba však povedať, že Eurostat robil toto porovnanie k celkovému priemeru únie, a v tomto prípade je spotrebiteľský kôš drahší a aj jednotlivé segmenty v ňom. V rámci 27 krajín EÚ sme v prípade oblečenia a obuvi na 16. mieste, pričom sme tesne nad priemerom únie,“ doplnila Buchláková.

Slovensko má vyššie daňové zaťaženie

Nárast nastal za ostatných 17 rokov na Slovensku aj v segmente rekreácia a kultúra.

“Máme vyššie daňové zaťaženie ako ostatné krajiny, mnohé práve DPH na tento segment v posledných rokoch znižovali. Za vlaňajšok, zrejme aj vplyvom zníženej 10- percentnej DPH na vybrané ubytovacie služby, sme sa dostali na deviatu pozíciu, teda sme deviata najlacnejšia krajina v tomto segmente,” objasnila analytička.

Výraznejšie podľa nej zdraželi aj potraviny, nepomáha ani nižšia DPH na vybrané druhy. Poukázala pritom napríklad na zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, čo postihlo najmä pekárov.

“Preto sme zaznamenali pri niektorých druhoch pečiva zdražovanie,” poznamenala Buchláková. Koronakríza a následne obmedzenie pohybu malo dopad aj na dovoz potravín, v dôsledku čoho mnohé medziročne zdraželi.

Česko má nižšie ceny ako Slovensko

Ak porovnávame krajiny v rámci Európy, tak v prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2019 najdrahšie Švajčiarsko. Alkohol a cigarety sú najdrahšie v Nórsku. Dánsko bolo za vlaňajšok jedným z najdrahších v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch. Najvyššie náklady na komunikáciu majú v Grécku, v Luxembursku je najdrahšie bývanie.

Ak sa porovnávame so susednou Českou republikou, tak vyššie cenové hladiny oproti Slovensku boli za minulý rok podľa Eurostatu v prípade poštových a telekomunikačných služieb, vo vzdelávaní, drahšie bolo aj bývanie a alkoholické nápoje a tabak. V ostatných položkách majú Česi za sledované obdobie nižšie ceny ako na Slovensku.

Viac k témam: ceny, DPH daň z pridanej hodnoty, koronakríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Deviatou najlacnejšou krajinou EÚ je Slovensko, podľa Eurostatu si medziročne pohoršilo o jednu priečku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!