Disciplinárne konanie s Trnkom bude pokračovať, ku kauze sa už vyjadrila aj etická komisia

5. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

5.8.2020 (Webnoviny.sk) – Disciplinárna komisia prokuratúry bude 4. septembra pokračovať v konaní vo veci bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku Vyplýva to z rozpisu disciplinárnych pojednávaní na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Predošlé pojednávanie v tomto prípade komisia 23. júna prerušila na neurčito s tým, že si k záležitosti medializovaných vyjadrení o rozhovore s Marianom Kočnerom a k prepusteniu Jozefa Majského z väzby vyžiada stanovisko Etickej komisie prokuratúry.

Etická komisia prokuratúry následne k tejto veci zasadala ešte 7. júla v Banskej Bystrici. Výsledkom bolo konštatovanie porušenia pravidiel prokurátorskej etiky zo strany bývalého šéfa prokuratúry.

Nahrávka s Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor Trnka čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Kočnerom. Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila.

Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Trnka v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“.

Na disciplinárnom pojednávaní 2. júna však právna zástupkyňa Trnku uviedla, že on sám odmieta akékoľvek spájanie jeho osoby s obsahom konverzácie na nahrávke. „Nie je si istý, či sa jedná o jeho hlas,“ povedala s tým, že nahrávka je v zlej kvalite a mohla byť napríklad technicky upravená. „Jeho hlas je pomerne všedný, dá sa jednoduchým spôsobom napodobiť,“ skonštatovala.

Trnka pritom pripustil, že sa s Kočnerom pozná, podľa vlastných slov však nemohol predpokladať, že sa z neho stane trestne stíhaná osoba. „Za posledných päť rokov sa nestretli vôbec,“ uviedla právnička Trnku.

Nepravdivé tvrdenie Trnku

Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Trnka podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala, že dôvody väzby obvineného pominuli.

„Toto tvrdenie Dobroslava T. bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie navrhla.

V prípade uznania viny hrozí Trnkovi zbavenie funkcie prokurátora.

Dobroslav Trnka bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora.

Viac k témam: kauza Gorila, prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Disciplinárne konanie s Trnkom bude pokračovať, ku kauze sa už vyjadrila aj etická komisia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!