Dodávateľa taktických vozidiel 4×4 do leta nevyberú, ÚVO pozastavil obstarávanie transportérov

27. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

27.5.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR do leta nevyberie dodávateľa viacúčelových taktických vozidiel 4×4. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí zrušila úlohu, ktorou rezort poverila začiatkom roka 2019.

Dôvodom zrušenia zámeru vybrať dodávateľa vozidiel je, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pozastavil obstarávanie transportérov. Dôvodom je, že chce preskúmať úkony rezortu obrany pred uzavretím zmluvy na ich dodávku.

„V súčasnej dobe Ministerstvo obrany SR prehodnocuje potrebu zabezpečenia jednotiek Ozbrojených síl SR predmetnými vozidlami vzhľadom na plnenie dlhodobého a programového plánu ministerstva obrany SR,” uvádza v tejto súvislosti rezort obrany.

Obstarávanie radarov

Vláda ministerstvu tiež ešte v roku 2018 zadala úlohu začať proces obstarávania novej rádiolokačnej techniky. Zabezpečiť sa konkrétne mali radary stredného, malého aj blízkeho dosahu.

Podľa stredajšieho rozhodnutia vlády má však ministerstvo predložiť na rokovanie kabinetu zatiaľ len „návrh riešenia medzivládnej dohody na realizáciu obmeny rádiolokačnej techniky stredného, malého a blízkeho dosahu s bližšie špecifikovanými technickými parametrami jednotlivých druhov rádiolokátorov na základe potrieb ozbrojených síl SR a s časovým plánom ich obstarania”. Urobiť tak má do konca decembra tohto roku.

„V súčasnej dobe Ministerstvo obrany SR prehodnocuje uvedený materiál a pripravuje nové riešenie vzhľadom na plnenie dlhodobého a programového plánu v oblasti obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR,” dodal rezort obrany.

Navrhli aj celkové zrušenia zákazky

Tender na nákup vyše 400 kusov viacúčelových taktických vozidiel 4×4 za 321 miliónov eur vyhlásil rezort obrany v júni 2019 počas pôsobenia Petra Gajdoša (SNS). Hneď v nasledujúcom mesiaci ÚVO zákazku pozastavil, aby v decembri nariadil jej celkové zrušenie.

V prípade radarov je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) najväčším problémom ich aktuálna životnosť. „Sú najväčším problém v ozbrojených silách. Ostal nám jeden jediný a budúci rok mu končí životnosť,“ povedal koncom apríla.

Dodal tiež vtedy, že bude informovať krajiny, ktoré sa zúčastnili medzinárodnej súťaže, o možnosti poslať ešte jednu ponuku a že na základe nich sa neskôr rozhodne.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), obranné vozidlo, verejné obstarávanie, viacúčelové vozidlo
Zdroj: Webnoviny.sk – Dodávateľa taktických vozidiel 4×4 do leta nevyberú, ÚVO pozastavil obstarávanie transportérov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!