Európe hrozia čoraz častejšie extrémne suchá, pomôcť môže len zníženie skleníkových plynov

10. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

10.8.2020 (Webnoviny.sk) – Stredná Európa bude zrejme čoraz častejšie zažívať extrémne sucho. Ak sa emisie skleníkových plynov budú zvyšovať, sucho bude trápiť kontinent sedemkrát častejšie. Tvrdí to nová štúdia.

V prípade prudko stúpajúcej úrovne oxidu uhličitého v druhej polovici storočia postihne sucho viac ako 40 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Stredná Európa zažila doteraz najhoršie sucho v rámci záznamov v rokoch 2018 a 2019, počas ktorých evidovali dve z troch najteplejších liet v histórii záznamov. Letá boli tiež oveľa suchšie ako je priemer, a viac ako polovicu regiónu sužovalo vážne sucho. Podobné sucho registrovali aj v rokoch 1949 a 1950, pričom vtedy zasiahlo o tretinu menšiu plochu.

Vedci z Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung – UFZ v nemeckom Lipsku predpovedali, že mierny pokles emisií skleníkových plynov oproti ich súčasnej úrovni by znížil riziko takéhoto extrémneho sucha o polovicu a zasiahnutých by bolo o 40 percent menej pôdy.

Jeden z autorov štúdie Rohini Kumar pre noviny The Guardian povedal, že je potrebné zredukovať skleníkové plyny, ale aj zaoberať sa stratégiami na prispôsobenie sa klimatickej zmene.

Viac k témam: extrémne počasie, počasie, skleníkové plyny, štúdia, sucho
Zdroj: Webnoviny.sk – Európe hrozia čoraz častejšie extrémne suchá, pomôcť môže len zníženie skleníkových plynov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!