Európska komisia podporí vznik národných centier na overovanie faktov 9 miliónmi eur

2. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

2.7.2020 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) vyhlásila výzvu vo výške 9 miliónov eur na zriadenie národných centier na overovanie faktov. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Národné centrá budú analyzovať dezinformačné kampane a ich vplyv na spoločnosť, podporovať mediálnu gramotnosť a monitorovať správanie online platforiem. Návrhy je možné predkladať do 5. novembra 2020.

Európske stredisko už funguje

EK výzvu vyhlásila preto, aby podporila overovateľov faktov a výskumných pracovníkov v rámci opatrení proti šíreniu dezinformácií.

Zriadením národných centier na overovanie faktov sa rozšíri i dosah Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií. Národné centrá budú analyzovať dezinformačné kampane a ich vplyv na spoločnosť.

Mali by tiež podporovať mediálnu gramotnosť a monitorovať správanie online platforiem. Európske stredisko začalo svoju činnosť 1. júna.

Multidisciplinárna komunita

Stredisko podporuje rozvoj multidisciplinárnej komunity zloženej z overovateľov faktov, akademických výskumných pracovníkov a iných zainteresovaných ľudí s odbornými znalosťami v oblasti dezinformácií na internete.

„Prispieva tak k hlbšiemu porozumeniu aktérov a dynamiky v oblasti dezinformácií, ako aj ich vplyvu na spoločnosť,“ uviedla Ludviková.

Bližšie informácie o výzve sú dostupné na stránke EK https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/european-digital-media-observatory-second-phase-call-proposals-creation-national-hubs-digital.

Viac k témam: dezinformácie, hoax
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia podporí vznik národných centier na overovanie faktov 9 miliónmi eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!