Európska únia vytvorí zoznam bezpečných tretích krajín a Slovensko si z neho neskôr vyberie

30. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

30.6.2020 (Webnoviny.sk) – Európski lídri sa stále dohadujú na maximálnom zozname bezpečných tretích krajín, ktorým Európska únia (EÚ) otvorí svoje vonkajšie hranice.

Slovensko si z tohoto zoznamu neskôr vyberie, ktorým z nich otvorí tie svoje. Agentúru SITA o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Martin Klus (SaS). Rokovania podľa neho budú prebiehať ešte v priebehu utorka.

Slovensko „svoj výber“ z bezpečného zoznamu oznámi najneskôr vo štvrtok. Zatváranie hraníc pre zhoršenú epidemiologickú situáciu podľa štátneho tajomníka zatiaľ nehrozí.

Posledné rokovania

Klus informoval, že ešte prebiehajú posledné rokovania v rámci členských štátov Únie a krajín schengenského priestoru. Ich predmetom je počet takzvaných tretích krajín, ktorým nakoniec EÚ otvorí svoje vonkajšie hranice.

Viac o téme: Koronavírus

Po konci rokovaní sa vygeneruje zoznam krajín, ktorých by malo byť 14 alebo 15. Tie budú na na zozname bezpečných krajín,“ povedal Klus s tým, že sa bude jednať o maximálny zoznam.

To v praxi znamená, že si každá krajina si upraví svoj hraničný režim samostatne,“ vysvetlil. O počte krajín, ktoré budú na slovenskom bezpečnom zozname sa bude rokovať najneskôr vo štvrtok. „Aby sme aj my mali jasno v tom, ktorí občania tretích krajín na Slovensko môžu prichádzať a ktorý nie,“ konštatoval.

Rast počtu nakazených

MZVaEZ podľa Klusa vníma veľmi citlivo situáciu v Česku a Chorvátsku, kde v posledných dňoch rastie počet nakazených ľudí na koronavírus. V Česku už tretí deň po sebe pribudlo vyše 200 prípadov. Podľa Klusa však zatiaľ nehrozí uzavretie hraníc s týmito krajinami.

To by bolo veľmi ťažké politické rozhodnutie a ak dôjde k nejakým novým obmedzeniam a reštrikciám, tak to bude skôr súvisieť so znovuzavedením „ekarantény“ a hraničných kontrol, aby sme mali viac pod palcom kto prichádza z rôznych krajín Európy na Slovensko,“ uzavrel.

Viac k témam: bezpečnosť, epidemiológovia, hranice, Koronavírus, Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia vytvorí zoznam bezpečných tretích krajín a Slovensko si z neho neskôr vyberie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!