Európska únia začína bojovať proti dezinformáciám, spustila monitorovanie digitálnych médií

3. júna 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

3.6.2020 (Webnoviny.sk) – V boji proti dezinformáciám bude Európska únia (EÚ) monitorovať digitálne médiá. V tejto súvislosti spustila projekt Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO) pod vedením Európskeho univerzitného inštitútu vo Florencii. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Hlbšie porozumenie dezinformačným aktérom

Úlohou EDMO bude podporovať vytváranie a prácu komunity zloženej z kontrolórov faktov, akademických výskumných pracovníkov a iných zainteresovaných strán s odbornými znalosťami v oblasti online dezinformácií.

„Projekt prispeje k hlbšiemu porozumeniu dezinformačných aktérov, vektorov, nástrojov, metód, dynamiky šírenia, prioritných cieľov a vplyvu na spoločnosť,“ uviedla Ludviková.

Centrum boja proti dezinformáciám

Nezávislé centrum spolupráce má tiež podľa nej zvýšiť dostupnosť vedeckých poznatkov o online dezinformáciách, urýchli rozvoj európskeho trhu služieb na overovanie faktov a podporí verejné orgány zodpovedné za monitorovanie digitálnych médií, ako aj rozvoj nových politík.

Cieľom EDMO je stať sa európskym centrom boja proti dezinformáciám online. Bude združovať zdroje a vytvárať „bezpečný prístav“ pre prístup k údajom pre kontrolórov faktov a výskumných pracovníkov, ktorí sa snažia odhaliť, porozumieť a analyzovať dezinformačné aktivity, trendy a techniky online.

Druhá fáza projektu sa zameria na vytvorenie národných či regionálnych centier výskumu digitálnych médií v celej Európe.

Projektu vyčlenili dva a pol milióna eur

Konzorcium vybrané na riadenie európskeho strediska začalo svoju činnosť 1. júna 2020. Zahŕňa Aténske technologické centrum (Grécko), Aarhus University (Dánsko) a organizácia na kontrolu faktov Pagella Politica (Taliansko).

Projekt je financovaný prostredníctvom programu Connect Europe Facility. EDMO získalo na svoju prácu 2,5 milióna eur z výzvy vyhlásenej v októbri 2019 a bolo vybrané spomedzi siedmich žiadateľov.

Viac k témam: dezinformácie, dezinformačné médiá, médiá
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia začína bojovať proti dezinformáciám, spustila monitorovanie digitálnych médií © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!