Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva

8. júna 2021 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

8.6.2021 (Webnoviny.sk) – Európski investori na Slovensku očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry. V hospodárstve celkovo, rovnako ako v ich vlastnom podnikaní. Zároveň stúpla spokojnosť s lokálnymi podmienkami v krajine.

Veľká väčšina z nich by na Slovensku investovala znovu. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora.

Prieskum robili počas lockdownu

V čase prieskumu, teda v marci a apríli, sa Slovensko nachádzalo ešte v čiastočnom lockdowne, preto hodnotenie situácie slovenského hospodárstva značilo na strane investorov miernu nespokojnosť.

Len osem percent z opýtaných situáciu hodnotí ako dobrú. Na ďalší vývoj celkového hospodárstva sa firmy pozerajú optimistickejšie. S lepšími výsledkami vo vlastnom biznise počas tohto roka počíta 38 % opýtaných firiem.

Tento pozitívny trend potvrdzujú aj ďalšie indikátory. Štyridsať percent investorov očakáva nárast ich celkového obratu.

Málo odborných pracovných síl

Podniky v aktuálnom roku rátajú s miernym nárastom mzdových nákladov, ktorý predstavuje v priemere 4,3 percenta. Štyri z desiatich podnikov očakávajú silnejší nárast v mzdových nákladoch.

Preto vidia veľké riziko pre vývoj podnikania v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Dôvodom je nedostatok odborných pracovných síl na Slovensku, ktorý mnohé podniky naďalej pozorujú s obavami.

Prieskum sa uskutočnil v marci a apríli tohto roka. Účastníkmi boli podniky, ktoré pôsobia na Slovensku, z toho 86 % je vlastnených subjektmi z iných európskych krajín. Oslovených bolo 116 firiem.

Viac k témam: hospodárstvo, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!