Európsky parlament prijal uznesenie o konflikte záujmov premiéra Babiša, vyšetruje ho komisia

20. júna 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.6.2020 (Webnoviny.sk) – Európsky parlament (EP) v piatok prijal uznesenie o možnom konflikte záujmov českého premiéra Andreja Babiša, ktorý od januára 2019 formálne vyšetruje Európska komisia (EK).

Europoslanci, ktorí ho prijali v pomere hlasov 510 za, 53 proti a 101 zdržaní sa, v ňom vyjadrujú poľutovanie nad tým, že český predseda vlády sa naďalej aktívne podieľa na plnení rozpočtu Európskej únie (EÚ), zatiaľ čo údajne kontroluje konglomerát Agrofert, ktorý je jedným z najväčších príjemcov dotácií EÚ v Českej republike. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové stredisko EP.

Výzva na riešenie konfliktov záujmov

Poslanci EP v uznesení vyzývajú na riešenie potenciálnych konfliktov záujmov na najvyššej úrovni národných vlád a registráciu príjemcov finančných prostriedkov EÚ.

Od EK požadujú zriadenie mechanizmov na zabránenie stretom záujmov v súvislosti s európskymi fondmi. Pravidlá by mali zahŕňať povinnosť zverejňovať konečných príjemcov dotácií EÚ a stropy priamych platieb na fyzickú osobu.

Osoby na najvyššej úrovni národných vlád, ktorých účasť na takýchto prípadoch potvrdia, si podľa europoslancov musia vybrať medzi tromi možnými spôsobmi, ako tento stret vyriešiť.

Buď sa vzdajú ich podnikateľských záujmov, zdržia sa požiadania o finančné prostriedky EÚ alebo sa zdržia rozhodnutí, ktoré sa týkajú ich záujmov, čo v konečnom dôsledku zahŕňa aj odstúpenie od verejných povinností.

Babišove nenávistné prejavy voči europoslancom

“Ak sa potvrdí konflikt záujmov predsedu vlády Českej republiky, musí odstrániť svoje obchodné záujmy vzdaním sa kontroly nad každou spoločnosťou prijímajúcou dotácie EÚ, zdržať sa účasti na rozhodnutiach, ktoré majú vplyv na dotácie prijaté spoločnosťou, v ktorej je konečným príjemcom, alebo nakoniec rezignovať ako predseda vlády. Prípadne by každá spoločnosť v jeho skutočnom vlastníctve mala prestať dostávať dotácie EÚ, ktorých sa týka údajný konflikt záujmov. Vyzývame tiež EÚ a členské štáty, aby urobili viac pre ochranu peňazí daňových poplatníkov EÚ pred oligarchickými manipuláciami. Existujúce mechanizmy sú zjavne nedostatočné,” vyjadrila sa predsedkyňa Výboru pre rozpočtovú kontrolu EP Monika Hohlmeier.

Europarlament tiež odsúdil Babišovo používanie “hanlivého jazyka a nenávistných prejavov” voči europoslancom, ktorí boli členmi delegácie, ktorá tento rok vo februári vyšetrovala nezrovnalosti v správe finančných prostriedkov EÚ.

Viac k témam: dotácie, europoslanci, konflikt záujmov
Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky parlament prijal uznesenie o konflikte záujmov premiéra Babiša, vyšetruje ho komisia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!