Funkčné obdobie Čižnára bolo premárnenou šancou, prokuratúra zostala podľa TIS uzavretá pred kontrolou

20. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.7.2020 (Webnoviny.sk) – Funkčné obdobie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola premárnená šanca. Pre agentúru SITA to uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) s tým, že dôvera v dodržiavanie zákonnosti ostala za jeho obdobia rekordne nízka.

Zákonnosť uplatňovali selektívne

„Prokuratúra ostala uzavretá pred verejnou kontrolou a uplatňovala zákonnosť selektívne,“ komentoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. V piatok 17. júla sa Čižnárovi skončilo sedemročné funkčné obdobie na čele generálnej prokuratúry.

Ako ďalej uviedla TIS, až obrovský verejný tlak po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej donútil prokuratúru ku skutkom, a to aj voči politicky dôležitým osobám.

„Pre budúcnosť je okrem voľby nových špičiek prokuratúry – generálneho aj špeciálneho prokurátora, dôležité, aby sa zaviedlo pravidelné a transparentné vykazovanie výkonnosti každého jedného prokurátora, od dĺžky konania, úspešnosti žalôb na súdoch či počte vyriešených politicky či finančne citlivých prípadov,“ uzavrela TIS.

Proces výberu sa začne v septembri

Bývalý prezident Ivan Gašparovič vymenoval Čižnára do funkcie 17. júla 2013, jeho sedemročné funkčné obdobie sa tak skončilo minulý týždeň v piatok 17. júla.

„Toto funkčné obdobie sa predlžuje až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom,” uvádza sa v zákone o prokuratúre. Jaromír Čižnár chce svoje rozhodnutie o ďalšom pôsobení vo funkcii najprv oznámiť prezidentke Zuzane Čaputovej.

Parlament by mal začať proces výberu Čižnárovho nástupcu pravdepodobne v septembri. Podľa novely zákona, ktorú v stredu 15. júla schválil parlament, sa o pozíciu kandidáta na post generálneho prokurátora bude môcť uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, TIS Transparency International Slovensko, voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk – Funkčné obdobie Čižnára bolo premárnenou šancou, prokuratúra zostala podľa TIS uzavretá pred kontrolou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!