Horským záchranárom budú pri akciách pomáhať Poliaci leteckou technikou

13. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

13.5.2020 (Webnoviny.sk) – Horskej záchrannej službe (HZS) bude pri záchranných akciách, ktoré si vyžadujú nasadenie leteckej techniky, pomáhať poľské združenie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). Ako sa ďalej uvádza v rámcovej zmluve o poskytovaní leteckej techniky v horských oblastiach zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, na vyžiadanie HZS poskytnú Poliaci do akcií vrtuľník zo základne v Zakopanom.

Zmluva je platná dva roky

„Letecká technika bude použitá na vykonanie záchranných prác v horách, na pátranie po nezvestných turistoch, transport zranených návštevníkov a zvoz telesných pozostatkov v horách,“ uvádza sa v zmluve.

Náklady na poskytnutie vrtuľníka slovenským záchranárom v zmluve vyčíslili na 200 poľských zlotých za minútu (1 PLN – 0,22 eur, pozn SITA). Zmluva medzi HZS a TOPR je uzatvorená na obdobie od mája 2020 do mája 2022.

HZS nedisponuje leteckou technikou

TOPR (Tatranská dobrovoľnícka záchranná služba) je poľská záchranárska organizácia, ktorá vykonáva činnosť v horských oblastiach vrátane jaskýň.

Pri záchranárskej činnosti využíva vrtuľník PZL W-3 Sokół. HZS vlastnou leteckou technikou nedisponuje, horskí záchranári ale zvyknú zasahovať s pomocou vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

Viac k témam: Horskí záchranári, letecká technika
Zdroj: Webnoviny.sk – Horským záchranárom budú pri akciách pomáhať Poliaci leteckou technikou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!