Horúčavy na Slovensku majú svoje dôsledky, záchranári ošetrili desiatky ľudí a apelujú na prevenciu

28. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.7.2020 (Webnoviny.sk) – V pondelok 27. júla skolabovalo na Slovensku v dôsledku horúčav 56 ľudí. Najviac, desať pacientov, potrebovalo pomoc v Košickom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji. Skolabovali tam traja ľudia. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová.

„V tejto súvislosti apelujeme na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim,“ vyzýva Krčová.

Vysoké teploty totiž podľa jej slov predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

„Ak sa už nevyhnete pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,“ uviedla Krčová.

Ideálne je podľa nej piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ dodala hovorkyňa ZZS.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Horúčavy na Slovensku majú svoje dôsledky, záchranári ošetrili desiatky ľudí a apelujú na prevenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!