Iniciatíva Za otvorenú justíciu upozorňuje na proces pripomienkovania noviel zákonov o súdoch

7. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

7.8.2020 (Webnoviny.sk) – Iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) upozorňuje na spôsob pripravovanej novelizácie zákonov v oblasti justície. Agentúru SITA o tom informovali hovorcovia ZOJ Katarína Javorčíková a Dušan Čimo.

Ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú (Za ľudí) vyzývajú, aby prispôsobila legislatívny proces k dôležitosti pripravovaných zmien. A to tak, aby jeho výsledkom bol čo najväčší súhlas návrhov všetkých relevantných subjektov.

Lehota uplynula koncom júla

Na Ministerstve spravodlivosti SR totiž aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie k návrhom rozsiahlych zmien v Ústave SR a vykonávacích zákonoch v častiach týkajúcich sa sudcov, Ústavného súdu SR a všeobecných súdov všetkých stupňov.

ZOJ poukázala na to, že subjektom, ktoré sú oprávnené v tejto súvislosti podať pripomienky, boli návrhy noviel doručené počas júla 2020 s tým, že lehota na ich podanie sa skončila 31 júla 2020.

„Je to extrémne krátky čas, navyše v letnom dovolenkovom období, na podanie pripomienok proti zásadným a rozsiahlym novelám, ktoré majú zmeniť sústavu súdov, konanie pred Ústavným súdom SR, kreovanie a kompetencie Súdnej rady SR a zasahujú vo viacerých smeroch aj do statusu sudcov,“ vysvetlili Javorčíková a Čimo.

Riziko prijatia nekvalitných zákonov

Sudcovská iniciatíva ZOJ preto upozornila na znemožnenie dostatočnej prípravy oprávnených subjektov na uplatnenie pripomienok v legislatívnom procese bez toho, aby odborne diskutovali o pripravovaných zmenách.

Tvrdí, že tak vzniká veľké riziko prijatia nekvalitných a v praxi ťažko vykonateľných justičných zákonov, ktoré ako celok nemusia byť navzájom súladné a v konečnom dôsledku zapríčinia oslabenie súdnej moci a sťaženie jej fungovania.

Viac k témam: justícia, reforma súdnictva, súdnictvo, ZOJ Združenie sudcov Za otvorenú justíciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciatíva Za otvorenú justíciu upozorňuje na proces pripomienkovania noviel zákonov o súdoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!