Je dôležité pripomínať si vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, zhodujú sa politici

21. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

21.8.2020 (Webnoviny.sk) – Invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa na čas spojila celú spoločnosť do jedného celku.

Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová s tym, že mnohí slovenskí Maďari, ku ktorým sa režim nesprával férovo, otáčali dopravné značenia na juhu, aby zmiatli vojská z Maďarska. Rovnako ako Slováci a Česi. „Pretože nešlo o národnosť, ale o nespravodlivosť. A takto by sme mohli pokračovať,“ vyzvala.

Vojenská okupácia riadená ideológiou zla

Podpredseda parlamentu a líder novovznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini na sociálnej sieti napísal, že prípomínanie si udalostí z roku 1968 považuje za dôležité z hľadiska budovania hrdého historického vedomia národa

„V tom období naši dedovia a otcovia ukázali svoju statočnosť postaviť sa a protestovať proti invázií cudzích vojsk priamo v uliciach. S holými rukami išli proti ozbrojenej presile a niektorí z nich za to zaplatili aj svojím životom,“ dodal.

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) boli udalosti 21. augusta 1968 vojenskou okupáciou suverénneho štátu riadenou ideológiou zla.

„Na potlačenie prebiehajúcej demokratizácie ku nám prišlo viac ako pol milióna vojakov, vedenie krajiny bolo zosadené a o život prišlo viac ako 100 civilistov. Vojská u nás už ostali a začala sa normalizácia. Už nikdy viac,“ uviedla SaS.

Sovieti za sebou zanechali zamorené územie

Mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia upozornila, že okrem zničených životov zanechala sovietska armáda za sebou aj environmentálne záťaže.

„Sovietska armáda nám po odchode v roku 1991 zanechala aj dedičstvo v podobe 87 kontaminovaných území v 18 lokalitách, a to hlavne v Ivachnovej, v Sliači, v Lešti, v Rimavskej Sobote, v Komárne a v Nemšovej. Podzemné vody a pôda boli zamorené ropnými uhľovodíkmi, chlorovanými uhľovodíkmi, bifenylmi, ťažkými kovmi a ďalšími toxickými látkami,“ uviedol v tlačovej správe predseda strany Spolu Juraj Hipš.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa nakoniec stiahli v roku 1991. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených.

Viac k témam: okupácia Československa, sovietska okupácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Je dôležité pripomínať si vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, zhodujú sa politici © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!