Každou štvrtou identifikovanou obeťou obchodu s ľuďmi na Slovensku bolo v minulom roku dieťa

5. júna 2021 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

5.6.2021 (Webnoviny.sk) – Každou štvrtou identifikovanou obeťou obchodovania s ľuďmi na Slovensku bolo v minulom roku dieťa, kým v roku 2019 detské obete tvorili necelú šestinu z celkového počtu identifikovaných obetí.

V roku 2020 bolo v SR identifikovaných spolu 62 obetí. Z toho 27 mužov, spomedzi nich tri deti, a 35 žien, z toho 13 detí.

Vyplýva to zo Situačnej správy pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi v SR za rok 2020, ktorú pripravilo Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Ministerstva vnútra SR (MV SR). V tlačovej správe o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Zdrojová krajina

Slovensko zostáva aj naďalej krajinou pôvodu obetí, teda zdrojovou krajinou, hoci už tretí rok zaznamenávame zvýšenie identifikovaných slovenských obetí náborovaných a zároveň aj vykorisťovaných na Slovensku,” informovalo MV SR.

Zdrojovou krajinou obetí bolo Slovensko najmä pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ako aj pre ďalšie európske krajiny – Spolkovú republiku Nemecko, Írsko, Rakúsko, Taliansko, Českú republiku, Belgicko, Dánsko a Grécko. Vplyv Brexitu sa z hľadiska krajiny vykorisťovania obetí v roku 2020 ešte neprejavil.

Sexuálne vykorisťovanie

Sexuálne boli v roku 2020 vykorisťované len ženské obete, z čoho polovicu tvorili dievčatá do 18 rokov. Najmladšia detská obeť sexuálneho vykorisťovania mala 11 rokov.

Ženy a deti sexuálne vykorisťovali predovšetkým na Slovensku a Nemecku a niekoľko prípadov sa vyskytlo v Írsku, Veľkej Británii a Českej republike. V prípadoch núteného sobáša bola v roku 2020 rovnaká situácia ako v roku 2019, zaznamenané boli výlučne ženské obete, pričom takmer polovicu tvorili detské obete.

Zneužívanie ľudí a obzvlášť malých detí na žobranie, prostitúciu, či nútený sobáš je neprípustné. Ubezpečujem občanov, že s našimi odborníkmi z rezortu vnútra a polície robíme maximum pri odhaľovaní týchto prípadov a poskytovaní včasnej pomoci obetiam,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Nútená práca aj žobranie

Mužské obete boli v minulom roku vykorisťovali za účelom nútenej práce alebo núteného žobrania, iné účely „obchodovania“ neboli zaznamenané.

Pri vykorisťovaní mužských obetí prevláda pracovné vykorisťovanie. V roku 2020 išlo výlučne o dospelých mužov vykorisťovaných najmä vo Veľkej Británii.

Obete núteného žobrania boli vykorisťované na Slovensku, v Nemecku alebo Rakúsku. Tri detské obete – chlapcov vykorisťovali na účel núteného žobrania, pričom najmladšia obeť mala päť mesiacov.

Viac k témam: nútená práca, obchod s bielym mäsom, sexuálne vydieranie, vykorisťovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Každou štvrtou identifikovanou obeťou obchodu s ľuďmi na Slovensku bolo v minulom roku dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!