Každých 39 sekúnd sa odohrá nejaký hackerský útok, kyberzločin počas pandémie rastie

23. mája 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

23.5.2020 (Webnoviny.sk) – Pandémia ochorenia COVID-19 síce vedie svet k zvýšenej technologickej inovácii a online spolupráci, no zároveň tiež k zvýšenej kyberkriminalite.

V piatok na to upozornila námestníčka generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre otázky odzbrojenia Izumi Nakamicu s tým, že len v prípade škodlivých e-mailov zaznamenali 600-percentný nárast.

Útoky na zdravotnícke zariadenia

“Tiež tu boli znepokojujúce správy o útokoch na zdravotnícke organizácie a výskumné zdravotnícke zariadenia po celom svete,” poznamenala na neformálnom stretnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Narastajúca digitálna závislosť zvyšuje podľa Nakamicu zraniteľnosť voči kybernetickým útokom, pričom sa “odhaduje, že každých 39 sekúnd sa odohrá jeden z takýchto útokov”.

Hrozba zneužitia informácií a komunikačnej technológie “je urgentná”, varovala tiež predstaviteľka OSN. Ako ďalej uviedla, odvolávajúc sa na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu, “takmer 90 krajín je stále v skorom štádiu zaviazania sa ku kybernetickej bezpečnosti”.

Bezpečnosť kyberpriestoru je potrebná

Estónsky premiér Jüri Ratas, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Bezpečnostnej rade a zorganizovala piatkové stretnutie o kybernetickej stabilite a zodpovednom správaní sa vlád v kyberpriestore, zdôraznil potrebu bezpečného a fungujúceho kybernetického priestoru.

Koronakríza podľa neho vyvinula “mimoriadny tlak na naše kritické služby, pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť”, a preto je bezpečnosť a funkčnosť kyberpriestoru potrebnejšia ako kedykoľvek predtým.

Predseda estónskej vlády zároveň odsúdil útoky na nemocnice, výskumné zariadenia a ďalšiu infraštruktúru počas pandémie a zdôraznil, že takéto správanie sa je potrebné potrestať.

Viac k témam: kybernetická bezpečnosť, kybernetický útok, kyberzločin
Zdroj: Webnoviny.sk – Každých 39 sekúnd sa odohrá nejaký hackerský útok, kyberzločin počas pandémie rastie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!