Koľko zásahov znesie súkromie v boji proti koronavírusu? Nórsko pozastavilo svoju aplikáciu

15. júna 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

15.6.2020 (Webnoviny.sk) – Nórsko pozastavilo používanie svojej aplikácie Smittestopp pre smartfóny, ktorá mala pomáhať v boji proti šíreniu koronavírusu. Geir Bukholm z Nórskeho inštitútu verejného zdravia povedal, že pondelkové rozhodnutie týkajúce sa vymazania údajov a zastavenia ďalšieho zberu informácií prostredníctvom aplikácie “oslabilo pripravenosť krajiny” v prípade nárastu počtu infekcií.

Varovanie pred druhou vlnou

Nórska agentúra pre ochranu údajov vyhlásila, že nízky počet infikovaných znamená, že zhromažďovanie údajov cez aplikáciu už viac nemožno ospravedlniť pred obavami z porušovania súkromia.

Krajina v súčasnosti hlási 50 až 100 potvrdených prípadov, pričom každý týždeň pribudne 20 až 50 nových. Zástupcovia zdravotníctva sa počas piatkového stretnutia budú snažiť presadiť názor, že používanie aplikácie je potrebné v prípade druhej vlny šírenia vírusu.

Nórsko bolo jednou z prvých európskych krajín, ktorá začala používať v boji proti vírusu aplikáciu. Smittestopp však vzbudila vlnu kritiky, keďže využíva GPS a každú hodinu aktualizuje údaje na centrálnych serveroch.

Varovanie pre aktívne vlády

Správa Amnesty International tvrdí, že nórska aplikácia je jedna z najnebezpečnejších v súvislosti s ochranou súkromia pre “živé alebo takmer živé sledovanie polohy používateľa”. Organizácia uviedla, že svoje zistenia tento mesiac poskytla úradom a vyzvala ich, aby to zmenili.

“Táto epizóda by mala byť varovaním pre všetky vlády, ktoré sa náhlia vpred v súvislosti s používaním aplikácií, ktoré sú invazívne a navrhnuté spôsobom, ktorý ohrozuje ľudské práva,” vyhlásil zástupca organizácie Claudio Guarnieri.

Iné štáty, ako napríklad Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko a Lotyšsko, sa rozhodli používať iný – “decentralizovaný” spôsob s využitím softvérového rozhrania Google-Apple, ktoré je podľa odborníkov lepšie pre ochranu osobných údajov, keďže uchováva dáta v iPhoneoch a zariadeniach s Androidom.

Viac k témam: Koronavírus, Smittestopp
Zdroj: Webnoviny.sk – Koľko zásahov znesie súkromie v boji proti koronavírusu? Nórsko pozastavilo svoju aplikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!