Korčokovo ministerstvo žiada slobodu pre demonštrantov v Bielorusku, Šimečka odovzdal protestný list

10. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

10.8.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) vyzýva na okamžité prepustenie zadržaných demonštrantov a novinárov v Bielorusku. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie v reakcii na výsledky prezidentských volieb, ktoré sprevádzajú masové protesty a zatýkanie.

MZVEZ tiež pripomína, že už samotná kampaň pred prezidentskými voľbami bola sprevádzaná narušeniami medzinárodných volebných štandardov.

„Vyzývame bieloruskú vládu, aby upustila od násilia a okamžite prepustila osoby uväznené na základe ich politického presvedčenia ako aj novinárov zadržaných pri výkone svojho povolania,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré zdôrazňuje, že Slovensko bolo vždy podporovateľom nezávislosti a suverenity Bieloruska a aj z tohto dôvodu pozorne sledovalo aktuálny vývoj v krajine.

Znepokojivý priebeh volieb

Rezort diplomacie upozorňuje aj na to, že ho znepokojil už priebeh procesu registrácie kandidátov, znemožnenie viacerých kandidatúr, predvolebná kampaň a nakoniec aj samotné prezidentské voľby, ktoré boli podľa ministerstva sprevádzané výraznými narušeniami medzinárodných volebných štandardov.

MZVEZ konštatuje, že aj napriek „výrazným obmedzeniam“ zo strany štátnej moci prejavila bieloruská spoločnosť o voľby nevídaný záujem.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

„Slovensko odmieta násilie vládnej moci ako odpoveď na legitímne právo občanov uplatniť si svoje základné ľudské práva a slobody, najmä slobodu prejavu a zhromažďovania,“ zdôrazňuje rezort a vyzýva na rešpektovanie práv a slobôd občanov Bieloruska.

Ministerstvo dodáva, že realizácia konkrétnych krokov smerujúcich k posilneniu demokratických princípov má byť pevným základom prosperity, nezávislosti a suverenity bieloruského národa.

Symbol zbitých obetí

Europoslanec Michal Šimečka (PS/Renew) odovzdal protestný list na bieloruskom veľvyslanectve v Bratislave. Agentúru SITA o tom informoval tlačovou správou Ondrej Gažovič, poradca europoslanca.

Šimečka položil pred bránu veľvyslanectva biely kvet ako symbol zbitých obetí policajného násilia. V liste vyzýva na urýchlené ukončenie násilia a prepustenie nespravodlivo zadržaných.

„Verím, že sa zhodneme, že právo na spravodlivé voľby aj právo na združovanie patria k základným ľudským právam, ku ktorým sa naše krajiny zaviazali,“ uvádza Šimečka v protestnom liste.

Situáciu budú sledovať

Europoslanec vyjadril očakávanie, že v Bielorusku príde k urýchlenému ukončeniu násilia, prepusteniu nespravodlivo zadržaných, vyšetreniu postupu bezpečnostných zložiek a k umožneniu spravodlivého a nezávislého vyhodnotenia prezidentských volieb.

V závere listu Šimečka zdôrazňuje, že ako člen Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné vzťahy a viceprezident frakcie Renew Europe bude situáciu citlivo pozorovať a podporovať demokratický rozvoj Bieloruska.

Pripomína tiež pokračujúce represie zo strany vládneho režimu v Bielorusku, ktoré môžu ohroziť spoluprácu Európskej únie a Bieloruska v rámci politiky Európskeho partnerstva.

Prezidentské voľby v Bielorusku

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia. Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov.

Po vyhlásení prvotných výsledkov vyšli protestovať do ulíc v hlavnom meste Minsk a aj v ďalších mestách tisícky ľudí. Protesty sprevádzali strety s poriadkovou políciou, ktorá na rozohnanie demonštrantov použila gumové projektily, vodné delá a zábleskové granáty a bila ich aj obuškami. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna policajti zadržali viac ako 200 ľudí, desiatky demonštrantov utrpeli zranenia.

Viac k témam: europoslanci, prezidentské voľby v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčokovo ministerstvo žiada slobodu pre demonštrantov v Bielorusku, Šimečka odovzdal protestný list © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!