Letisko v Poprade má novú atrakciu, pred jeho budovu umiestnili záchranársky vrtuľník Filoména

7. júna 2021 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

7.6.2021 (Webnoviny.sk) – V parku pred budovou popradského letiska pribudla nová atrakcia. Záchranársky vrtuľník s menom Filoména, ktorý slúžil leteckým záchranárom 26 rokov. Jeho skelet venovali verejnosti leteckí záchranári, aby sa mohli oboznámiť s leteckou technikou využívanou v záchrannej službe.

Misia začala v Taliansku

Záujemcovia si ho môžu pozrieť aj zvnútra, chránený je kamerovým systémom. Letecký prevádzkovateľ Air – Transport Europe (ATE) ho daroval letisku pri príležitosti 30. výročia svojho vzniku.

Vrtuľník Filoména slúžil v minulosti pre záchranársku činnosť v Taliansku, ešte pod menom Falco. Od júna 2006 pokračoval vo svojej misii na Slovensku s novým pomenovaním.

Tisícky nalietaných hodín

Počas svojho pôsobenia na Slovensku previezol vrtuľník na palube viac ako 1 700 pacientov. Z používania ho vyradili v júli 2020. Nalietal 7 252 hodín, čo znamená, že bol vo vzduchu 302 dní.

Letecký prevádzkovateľ ATE postupne obnovuje svoju záchranársku flotilu vrtuľníkmi typu Bell 429 a EC 135. V minulom roku pribudli do letového parku ATE tri vrtuľníky EC 135 T2+, ktoré boli v servisnom stredisku upravené pre potreby záchrannej služby.

Viac k témam: Filoména, vrtuľník, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Letisko v Poprade má novú atrakciu, pred jeho budovu umiestnili záchranársky vrtuľník Filoména © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!