Libanonská vláda po výbuchu v Bejrúte rezignovala, pomohli aj demonštrácie

10. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

10.8.2020 (Webnoviny.sk) – Libanonský vládny kabinet rezignoval v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v bejrútskom prístave, oznámil minister zdravotníctva. Rozhodnutie padlo pod tlakom odstúpenia niekoľkých ministrov a ďalších, ktorí vyjadrili zámer rezignovať. Stalo sa tak po dvoch dňoch protivládnych demonštrácií.

Rezignácia v mene všetkých ministrov

Celá vláda rezignovala,” oznámil minister s tým, že premiér Hassán Dijáb pôjde do prezidentského paláca, aby “odovzdal rezignáciu v mene všetkých ministrov“.

Libanonský súd pritom v pondelok začal s vypočúvaním šéfov tamojších bezpečnostných agentúr. V súvislosti s výbuchom pritom zadržali asi 20 ľudí a desiatky ľudí vypočuli.

Masívny výbuch, ktorý 4. augusta zničil bejrútsky prístav a veľké časti mesta, vyvolal novú vlnu protivládnych protestov.

Ničivú explóziu zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho v prístave. Nebezpečný materiál bol v prístave od roku 2013 napriek početným varovaniam.

Viac ako 200 mŕtvych

Počet mŕtvych sa medzičasom vyšplhal už na viac ako 200. Ďalších asi šesťtisíc ľudí utrpelo zranenia a takmer 300-tisíc ľudí prišlo o strechu nad hlavou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch v Bejrúte (fotografie)

Medzinárodní darcovia počas nedeľného virtuálneho samitu, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, prisľúbili pomoc vo výške 297 miliónov dolárov (v prepočte približne 251 miliónov eur). Uviedli, že finančnú pomoc musia “doručiť priamo libanonskému ľudu”.

Viac k témam: Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk – Libanonská vláda po výbuchu v Bejrúte rezignovala, pomohli aj demonštrácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!