Ľudia by čoskoro mohli cestovať po Európe, Brusel navrhol opatrenia na podporu cestovného ruchu

14. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

14.5.2020 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v stredu predložila súbor usmernení a odporúčaní na obnovu cestovania a cestovného ruchu. Členským štátom Európskej únie majú pomôcť postupne zrušiť cestovné obmedzenia a umožniť podnikateľom v cestovnom ruchu, aby znova otvorili svoje prevádzky v súlade s potrebnými opatreniami na ochranu zdravia. Agentúru SITA o tom informovalo Zastúpenie EK na Slovensku.

“Cieľom balíka je pomôcť cestovnému ruchu EÚ, aby sa pozviechal z pandémie, podporiť podniky a zabezpečiť, aby bola Európa aj naďalej najobľúbenejšou cieľovou destináciou pre turistov. EK chce zároveň ponúknuť ľuďom možnosť, aby si zaslúžene odpočinuli a užili čerstvý vzduch,” uviedla vedúca tlačového tímu Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludviková.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Spoločný prístup k obnove voľného pohybu

“Hneď, ako to zdravotná situácia dovolí, by ľudia mali mať možnosť znovu sa spojiť s priateľmi a rodinami, či už vo vlastnej krajine EÚ alebo v zahraničí, a pritom byť chránení všetkými potrebnými bezpečnostnými a preventívnymi opatreniami,” priblížila.

Balík komisie o cestovnom ruchu a doprave zahŕňa celkovú stratégiu oživenia na rok 2020 a ďalšie obdobie, spoločný prístup k obnove voľného pohybu a postupnému a koordinovanému rušeniu obmedzení na vnútorných hraniciach EÚ.

Súčasťou balíka sú aj rámec na podporu postupného obnovenia dopravy, ktorým sa zabezpečí bezpečnosť cestujúcich aj personálu, ako aj odporúčanie s cieľom zatraktívniť cestovné poukazy ako alternatívu k vráteniu hotovosti.

Zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach

Zahŕňa aj kritériá bezpečného a postupného obnovenia činností cestovného ruchu a zdravotných protokolov pre ubytovacie a stravovacie zariadenia.

Komisia sa snaží umožniť turistom a cestujúcim, aby mohli znova, bezpečne a s dôverou cestovať. “Pomocou opatrení sa snaží zaistiť bezpečnú obnovu voľného pohybu a zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach, obnovu dopravných služieb v celej EÚ tak, aby bolo zároveň chránené zdravie pracovníkov v doprave a cestujúcich, bezpečné obnovenie služieb cestovného ruchu, zabezpečenie cezhraničnej interoperability aplikácií na sledovanie kontaktov a zatraktívnenie poukazov pre spotrebiteľov,” poznamenala Ludviková.

Komisia sa zameriava aj na podporu podnikov v oblasti cestovného ruchu v Európe tak, že zabezpečí likviditu pre podniky v oblasti cestovného, najmä pre malé a stredné podniky, zachová pracovné miesta poskytnutím finančnej pomoci z programu SURE až do výšky 100 miliárd eur a prepojí občanov s miestnou ponukou cestovného ruchu.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia by čoskoro mohli cestovať po Európe, Brusel navrhol opatrenia na podporu cestovného ruchu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!