Lukašenkova tajná inaugurácia pobúrila ľud, demonštrantov tvrdo rozháňali vodnými delami a obuškami (video+foto)

24. septembra 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

24.9.2020 (Webnoviny.sk) – Tisícky ľudí vyšli v stredu večer do ulíc na protest proti utajenej inaugurácii Alexandra Lukašenka, ktorého znovuzvolenie za prezidenta považujú za zmanipulované. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Protesty sa uskutočnili v Minsku, Breste, Vicebsku, Hrodne a ďalších mestách. V hlavnom meste protesty sprevádzala silná policajná reakcia. Policajti zablokovali niektoré oblasti v centre Minska a demonštrantov rozháňali vodnými delami a obuškami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tajná inaugurácia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka

Krajiny Únie Lukašenka odmietli

Ľudskoprávna organizácia Viasna, ktorú cituje tlačová agentúra AP, informovala, že polícia zadržala viac ako 140 ľudí a desiatky osôb pri stretoch utrpeli zranenia.

Lukašenka inaugurovali bez predchádzajúceho oznámenia. Na ceremoniáli sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Viacero krajín Európskej únie a Spojené štáty oznámili, že neuznávajú Lukašenka za legitímneho prezidenta Bieloruska.

Po inaugurácii vyzval opozičný kanál Nexta Live v komunikačnej aplikácii Telegram na večerné pouličné protesty, pričom tiež vyzval vodičov, aby zablokovali cesty a vytvorili dopravné zápchy.

Prezident len pre Omon

Na protesty vyzval aj opozičný politik Pavel Latuška, ktorý na sociálnych sieťach napísal, že je “očividné, že je Lukašenko prezidentom výlučne pre Omon (poriadkovú políciu, pozn. red.) a pár lživých predstaviteľov”.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Lukašenkova hlavná oponentka vo voľbách Svetlana Cichanovská, ktorá je v exile v Litve, zase v stredu na inauguráciu Lukašenka reagovala s tým, že “po dnešku nie je legálnou ani legitímnou hlavou Bieloruska”.

Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994. Vo voľbách 9. augusta dostal podľa oficiálnych údajov 80 percent hlasov, mnohí však toto číslo považujú za zmanipulované. Výsledok vyvolal hromadné protesty v uliciach bieloruských miest. Tie trvajú už siedmy týždeň, pričom demonštrantov podporujú aj Cichanovská či Európska únia.

Viac k témam: inaugurácia prezidenta, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenkova tajná inaugurácia pobúrila ľud, demonštrantov tvrdo rozháňali vodnými delami a obuškami (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!