Malé firmy v EÚ označili kľúčové faktory, ktoré im pomôžu prežiť koronakrízu

19. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.5.2020 (Webnoviny.sk) – Pre podstatnú väčšinu malých a stredných firiem v Európe je v súvislosti s koronakrízou kľúčové dostať čo najrýchlejšie priamu finančnú pomoc. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v apríli a máji uskutočnila organizácia SME Europe.

To, že malé a stredné firmy trpia chronickým nedostatkom kapitálu a rezerv bol známy fakt už pred krízou a Európska únia naň reagovala napríklad aj v rámci programov EFSI, keď uvoľnila financie na zvýhodnené pôžičky. Kríza ich však aj tak zasiahla nepripravené,” uviedol europoslanec Ivan Štefanec, ktorý je prezidentom SME Europe.

Viac o téme: Koronavírus

Z prieskumu vyplýva, že až 60 % malých a stredných firiem nemá rezervy na viac ako niekoľko týždňov a štvrtina musela prepúšťať zamestnancov. Pre 71 % opýtaných je najdôležitejšia priama finančná pomoc na preklenutie výpadkov v príjmoch. Zároveň 47 % firiem v prieskume uviedlo, že očakáva aj zníženie daní a odvodov. Väčšina firiem tiež požaduje čo najskoršie uvoľnenie reštrikcií voľného pohybu osôb a tovarov v rámci spoločného trhu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Európska komisia okrem iných opatrení schválila slovenskú schému pomoci pre udržanie zamestnanosti vo výške 2 mld. eur. “Tieto prostriedky musia okamžite ísť na pomoc malým a stredným podnikom, ktoré bez týchto impulzov neprežijú,” uviedol Štefanec.

Prieskum bol realizovaný formou internetového dotazníka SME Europe, ktorá je pridruženou organizáciou Európskej ľudovej strany pre oblasť podpory malého a stredného podnikania.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Malé firmy v EÚ označili kľúčové faktory, ktoré im pomôžu prežiť koronakrízu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!