Mamojka sa mal vzdať funkcie ústavného sudcu oveľa skôr, vyhlásila Kolíková

14. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

14.5.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalý ústavný sudca Mojmír Mamojka sa mohol svojej funkcie vzdať skôr. Uviedla to dnes pred rokovaním vlády ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Vysvetlila, že sú situácie, kedy je správne, aby sami sudcovia vyhodnotili, že je na mieste ukončenie výkonu funkcie. Samo o sebe to podľa ministerky môže pomôcť k navráteniu dôvery v justíciu.

Mamojka mal odísť skôr

Kolíková uviedla, že Mamojka čelil takým podozreniam, kedy bolo priam nevyhnutné, aby urobil tento krok.

Ministerka zároveň nevidí dôvod na spájanie výberových konaní na pozíciu generálneho prokurátora a chýbajúceho člena ústavného súdu.

Nevylučuje však, že by sa to mohlo uskutočniť v podobnom časovom slede. Závisieť to však bude od príslušného výboru v Národnej rade SR a od toho, ako si to usporiada vo svojom harmonograme.

„Voľba generálneho prokurátora je jedna vec a voľba kandidáta na ústavného sudcu je druhá,“ podotkla.

Voľba generálneho prokurátora

Zvolenie Jána Šikutu za sudcu najvyššieho súdu vníma Kolíková ako dobrú správu pre Slovensko. Šikutu ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ministerka poznamenala, že nepozná žiadne vážnejšie výhrady k jeho zvoleniu, ktoré by voči jeho osobe zazneli.

Dodala, že Šikuta má bohaté skúsenosti s dvoma inštitúciami, ktoré zdieľajú absolútne hodnoty ľudských práv, a to Vysoký komisár pre utečencov a Európsky súd pre ľudské práva. Podľa nej je presne to, čo potrebuje najvyšší súd.

„Myslím si, že to potrebuje nielen ako inštitúcia, aby získala v tomto kredit, ale aj čo sa týka práci voči sudcom. Je dôležité, aby tam bol človek, ktorý bude voči nim demokrat,“ povedala.

Viac k témam: generálny prokurátor, voľba ústavných sudcov, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Mamojka sa mal vzdať funkcie ústavného sudcu oveľa skôr, vyhlásila Kolíková © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!