Masové protesty v USA po smrti Floyda pokračovali už 12. deň, prístup k Bielemu domu museli zablokovať (video)

7. júna 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

7.6.2020 (Webnoviny.sk) – Naprieč Spojenými štátmi sa konali masové pokojné protesty proti rasizmu a policajnej brutalite. Išlo v poradí už o 12. deň demonštrácií, ktoré vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda.

Do ulíc Washingtonu vyšli desaťtisíce ľudí a išlo tak o doteraz najväčší miestny protest. Bezpečnostné sily počas neho zablokovali všetky prístupy k Bielemu domu. Davy ľudí demonštrovali tiež v New Yorku, Chicagu, Los Angeles, Atlante, Philadelphii či San Franciscu.

V kostole vystavili jeho rakvu

Vzdať poslednú úctu Floydovi prišli aj stovky obyvateľov Raefordu v Severnej Karolíne, kde sa narodil a kde v miestnom kostole vystavili jeho rakvu. Pohreb by sa mal konať v utorok v Houstone, kde vyrastal a prežil väčšinu svojho života.

Viac o téme: Zabitie Georga Floyda – protesty v USA

Veľké protesty proti rasizmu sa v sobotu konali aj v mnohých iných krajinách. Demonštrovalo sa napríklad v Sydney, Brisbane, Melbourne, Londýne, Paríži, Berlíne, Neapole, Tokiu či Soule.

Mnohí účastníci mali pre pokračujúcu pandémiu koronavírusu na tvárach rúška. Niesli transparenty s nápismi hnutia Black Lives Matter (Na životoch čiernych záleží) a skandovali slogany proti rasizmu.

Policajt kľačal na jeho krku

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája po tom, ako mu biely policajt Derek Chauvin niekoľko minút kľačal na krku, zatiaľ čo on spútaný ležal tvárou na ceste a lapal po dychu. Chauvina obvinili z vraždy a hrozí mu 40-ročné väzenie.

Mrazivé video pomaly umierajúceho Floyda z mobilného telefónu sa rýchlo rozšírilo po celých Spojených štátoch a následne aj do zvyšku sveta a vyvolalo masívne protesty proti policajnej brutalite, rasizmu a nerovnosti, ktoré miestami prerástli do násilností.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protesty v USA po smrti Georga Floyda (fotografie)

Viac k témam: Zabitie Georgea Floyda – protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Masové protesty v USA po smrti Floyda pokračovali už 12. deň, prístup k Bielemu domu museli zablokovať (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!