Matica slovenská buduje v historickej budove novú bibliotéku

8. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

8.8.2020 (Webnoviny.sk) – Matica slovenská (MS) buduje vo svojej sídelnej budove v Martine novú bibliotéku. Ako informovala hovorkyňa MS Veronika Matušková, špecializovaná inštitučná knižnica historicky nadväzuje na matičnú bibliotéku, ktorá bola jej pevnou súčasťou od jej vzniku v roku 1863 až do roku 2000.

O knižnicu Matica prišla pred dvadsiatimi rokmi

Matica slovenská prišla o reprezentatívnu knižnicu pred dvadsiatimi rokmi na základe knižničného zákona. “Naša ustanovizeň tým prišla o starostlivo získavané knižničné, archívne a muzeálne zbierky podobne ako za uhorských čias v roku 1875. Najmä pre nedostatok financií sme sa až teraz odhodlali k aspoň čiastočnej náprave tohto stavu, aby sme mohli matičiarom i bádateľskej verejnosti poskytovať kvalitnejšie služby,” uviedol predseda MS Marián Gešper.
Ako dodal, bádatelia bežne žiadajú matičný archív o sprístupnenie diel a periodík vydaných MS, hoci o veľkú časť ustanovizeň prišla práve pred dvadsiatimi rokmi.
Iniciátorom vybudovania novej bibliotéky je riaditeľ Archívu MS Pavol Madura. “Bibliotéka MS má za cieľ kompenzovať ustanovizni stratu Slovenskej národnej knižnice. Vznikne scelením príručných knižníc odborných a vedeckých pracovísk MS pod jednu strechu. Hodnotným doplnkom knižnice pre bádateľskú verejnosť bude bohatá zbierka krajanských periodík z Krajanského múzea MS a exilová knižnica dnes uložená v Dome MS v Žiline,” spresnil riaditeľ archívu.

Bibliotéka vzniká vo veľkoplošnom priestore

Do bibliotéky sa zaradia knihy Archívu MS, Slovenského literárneho ústavu MS, Slovenského historického ústavu MS, Strediska národnostných vzťahov MS a Krajanského múzea MS.
“Jej špecializáciou bude oblasť histórie so zameraním na dejiny MS, slovenského národa a Slovenska, archívnictva, pomocných vied historických, literárnej vedy, krajanskej problematiky, národnostných vzťahov, ako aj vydavateľské dielo MS. K dispozícii budú tiež encyklopedické diela, odborné periodiká, edície vedeckých zborníkov, biografie, cudzojazyčné a iné slovníky, no aj tradičná slovenská beletria,” priblížila koncepciu novej bibliotéky Matušková.
Ako dodala hovorkyňa MS, bibliotéka vzniká vo veľkoplošnom priestore na prízemí druhej historickej budovy MS, ktorý sa po prebúraní priečky dvoch doterajších kancelárií vrátil do pôvodného stavu. “Práve tu v roku 1924 naplánoval projektant budovy Ján Palkovič študovňu. V súčasnosti sú dokončené stavebné práce a umiestnená časť regálového nábytku z inventára MS. Matičná bibliotéka bude verejnosti slúžiť prezenčným spôsobom po zaevidovaní všetkých knižničných jednotiek,” doplnila Matušková.

Viac k témam: bibliotéka
Zdroj: Webnoviny.sk – Matica slovenská buduje v historickej budove novú bibliotéku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!