Mazák: Očista justície sa nedá urobiť len papierom, musí sa zmeniť aj myslenie sudkýň a sudcov

18. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

18.8.2020 (Webnoviny.sk) – Očista justície sa nedá urobiť len papierom. Dá sa urobiť len tak, že sa zmení aj myslenie sudkýň a sudcov.

Povedal to predseda Súdnej rady SR Ján Mazák pri komentovaní viacerých zmien a opatrení, ktoré aktuálne presadzuje ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za ľudí). O vyjadrení Mazáka informoval rezort spravodlivosti v tlačovej správe.

Novela upravuje aj zloženie súdnej rady

Najzásadnejšou zmenou je veľký reformný ústavný zákon v oblasti justície, ktorý je v legislatívnom procese. Ten predpokladá aj zriadenie Najvyššieho správneho súdu, zavedenie majetkových previerok sudcov, ktoré má vykonávať práve Súdna rada SR.

Novela tiež upravuje zloženie samotnej súdnej rady. Po novom by v nej sudcovia mali mať svojich zástupcov z každého kraja a jedného zástupcu si vyberú z Najvyššieho a Najvyššieho správneho súdu.

Niektoré otázky treba dotiahnuť

„Ešte bude treba dotiahnuť niektoré otázky, ktorých riešenie je potrebné na to, aby ozaj, keď už budeme mať regionálny princíp, bolo v súdnej rade zastúpené celé justičné Slovensko a všetky rozhodujúce zložky tohto systému, teda súdy,“ okomentoval plánované zmeny Mazák. Takisto by privítal spresnenie právomocí súdnej rady.

Mazák sa stal predsedom Súdnej rady SR 29. júna 2020. V minulosti pôsobil ako predseda Ústavného súdu SR, bol aj štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti a generálnym advokátom Súdneho dvora EÚ.

Viac k témam: reforma justície, súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Mazák: Očista justície sa nedá urobiť len papierom, musí sa zmeniť aj myslenie sudkýň a sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!