Mazák zverejnil dátum, kedy sa bude voliť nový podpredseda Najvyššieho súdu SR

28. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.7.2020 (Webnoviny.sk) – Súdna rada Slovenskej republiky bude 21. septembra voliť podpredsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR). Voľbu vyhlásil v pondelok 27. júla predseda súdnej rady Ján Mazák. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Kandidátov na podpredsedu môžu navrhnúť členovia súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS SR, sudca NS SR a minister spravodlivosti. Musia tak spraviť do 31. augusta.

Kandidát na podpredsedu najvyššieho súdu potrebuje pri voľbe od členov súdnej rady získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak sa to nepodarí v prvom kole, vykoná sa na tom istom zasadnutí súdnej rady opakovaná voľba. Zúčastnia sa na nej dvaja kandidáti, ktorí vo voľbe získali najväčší počet hlasov. Ak žiadny z kandidátov na podpredsedu najvyššieho súdu nezíska vo voľbe nadpolovičnú väčšinu hlasov, uskutočnia sa nové voľby.

Podpredseda NS SR zastupuje predsedu najvyššieho súdu v čase jeho neprítomnosti, alebo keď nie je táto funkcia obsadená. Ak je predseda prítomný, podpredseda vykonáva svoju právomoc v rozsahu, aký mu vymedzil predseda. Ďalej vykonáva úkony patriace najvyššiemu súdu ako predseda senátu alebo ako sudca v senáte, do ktorého bol zaradený rozvrhom práce.

Bývalú podpredsedníčku najvyššieho súdu Jarmilu U. zadržala 11. marca polícia počas akcie s názvom Búrka. Hoci Ústavný súd SR nedal súhlas na jej väzobné stíhanie, sama požiadala o zastavenie výkonu funkcie.

Viac k témam: Najvyšší súd SR, súdy, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Mazák zverejnil dátum, kedy sa bude voliť nový podpredseda Najvyššieho súdu SR © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!