Miliardy eur z Bruselu by mohlo Slovensko využiť na strategické projekty, Matovič je za spoločné rozhodnutie

9. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

9.6.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko by podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) mohlo využiť dodatočné peniaze Európskej únie v objeme približne 8 miliárd eur na niekoľko strategických projektov na základe spoločenskej dohody. Predseda vlády je za spoločné rozhodnutie po diskusii s odborníkmi o tom, na čo by sme využili tieto finančné prostriedky.

“Rozprávať sa o tom môžeme celé leto a v septembri rozhodnúť. Povedať si, do ktorých kľúčových projektov by sme tie peniaze investovali,” povedal v utorok Matovič po stretnutí konzília epidemiológov.

Odmietol anketu na sociálnej sieti

Ide podľa predsedu vlády o obrovskú sumu, ktorú by Slovensko mohlo teoreticky využiť. “Slovensko nikdy nebolo schopné takéto peniaze za tak krátky čas rozumne investovať. Bolo ich schopné jedine rozkradnúť. Ak sa chceme tomu vyhnúť, tak musíme určiť pár strategických, zásadných projektov a o nich by mala byť spoločenská dohoda,” uviedol Matovič.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V odpovedi na otázku odmietol, že by malo ísť o anketu na sociálnej sieti. To, či Slovensko európske peniaze navyše bude môcť naozaj získať, nie je podľa premiéra isté.

“Nie je to vôbec ešte dotiahnuté. Kľúčové krajiny majú veľké výhrady a nemusí to prejsť. To bude veľká otázka pre nás všetkých,” upozornil Matovič.

Európska komisia predložila 27. mája návrh plánu obnovy po koronakríze v celkovej výške 750 mld. eur. Tieto financie majú byť súčasťou prepracovaného rozpočtu Európskej únie na roky 2021 až 2027.

Veľké projekty s rýchlou realizáciou

Slovensko by malo dostať takmer 8 mld. eur cez Fond na obnovu a odolnosť, cez kohéznu politiku, cez Fond pre spravodlivú transformáciu a Program na rozvoj vidieka. Ide o zdroje nad rámec predkrízového návrhu rozpočtu EÚ.

Podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová (Za ľudí) nedávno informovala, že dodatočné peniaze zo zdrojov EÚ, ktoré môže Slovensko získať proti následkom koronakrízy, sú jedinečnou príležitosťou na štrukturálnu obnovu a systémové zmeny v krajine.

“Preto si musíme veľmi dobre rozmyslieť, kde chceme tieto peniaze investovať. Mali by sa investovať do veľkých projektov, ktoré sa dajú pomerne rýchlo zrealizovať, pretože potrebujeme mať výsledky už v roku 2024,” povedala Remišová. Tieto peniaze by podľa nej mali ísť do projektov, ktoré zásadne zmenia štruktúru ekonomiky.

“Mali by to byť lepšie služby štátu, to znamená fungujúca digitalizácia, informatizácia, zelené technológie, smart technológie. Potrebujeme riešiť problematiku odpadov, zmeny ovzdušia,” priblížila vicepremiérka.

Výskum, vývoj, nemocnice aj kurzarbeit

Európske peniaze navyše by podľa nej mali ísť aj na podporu výskumu, vývoja a technológie v oblasti elektrických a vodíkových vozidiel a autonómnych vozidiel, ako aj na zavedenie udržateľného systému financovania pracovných miest v prípade hospodárskej krízy alebo dočasných ekonomických problémov podnikov (kurzarbeit).

Peniaze majú ísť tiež na podporu reformy nemocničnej starostlivosti, pričom vážne prípady treba sústrediť do veľkých špičkovo vybavených nemocníc. Súčasťou reformy v zdravotníctve majú byť investície do výstavby alebo kompletnej obnovy nemocníc.

Zdroje EÚ by okrem výstavby diaľnic a modernizácie železníc mali byť viac využité na skvalitnenie dopravy aj v regiónoch, na zlepšenie a zvýšenie bezpečnosti ciest prvej triedy, vrátane obchvatov miest a obcí.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Miliardy eur z Bruselu by mohlo Slovensko využiť na strategické projekty, Matovič je za spoločné rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!