Minister Naď bol na prvej oficiálnej návšteve Maďarska, predstavil aj nového pridelenca obrany

23. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

23.7.2020 (Webnoviny.sk) – Novým pridelencom obrany Slovenskej republiky v Maďarsku sa stal Norbert Tornyai. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) ho predstavil v rámci dnešnej prvej oficiálnej návštevy Maďarska.

Výsledkom dnešného stretnutia Naďa so svojím rezortným partnerom Tiborom Benkőm je aj dohoda na reaktivácii Slovensko-maďarskej zmiešanej komisie, ktorá vznikla ešte v roku 1999 na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi oboma štátmi.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ministri prediskutovali viacero záležitostí

„Pracovné skupiny komisie pod vedením štátnych tajomníkov budú pracovať na vytvorení humánnej politiky pre vojakov. Našim cieľom je aj v spolupráci s našimi partnermi z Maďarska zlepšiť podmienky výkonu služby profesionálnych vojakov,” priblížil minister Naď.

Okrem toho sa dnes šéfovia rezortov obrany rozprávali aj o bilaterálnym vzťahoch dvoch krajín, ktoré sú podľa nich nastavené pragmaticky, s obojstranným záujmom pokračovať v ich doterajšom pozitívnom smerovaní.

Diskusia sa sústredila aj na regionálnu a medzinárodnú bezpečnostnú a obrannú spoluprácu. Ministri sa dohodli aj na rýchlom dojednaní bilaterálnej zmluvy o spolupráci vzdušných síl.

Spokojnosť so vzájomnou spoluprácou

Obaja ministri vyjadrili spokojnosť s úrovňou a frekvenciou spolupráce ozbrojených síl v oblasti cvičení – Brave Warrior, Toxic Valley, Coopsec či Slovak Shield. Ďalším príkladom slovensko-maďarského vojenského partnerstva je projekt Tisa, ktorého cieľom je poskytovať pomoc civilnému obyvateľstvu a zúčastňovať sa na znižovaní škôd pri katastrofách v povodí rieky Tisy.

„Každý spoločný projekt prispieva k rozvoju dobrých vzťahov medzi susediacimi štátmi, preto sme otvorení aj ďalším možnostiam vojenskej a obrannej spolupráce,” povedal minister Naď, ktorý svojho rezortného kolegu pozval na návštevu Slovenska a na Medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB.

Návšteva Veľvyslanectva SR

V rámci pracovnej cesty dnes šéf slovenského rezortu obrany navštívil tiež Veľvyslanectvo SR v Budapešti.

Počas stretnutia so zástupcom veľvyslanca SR v Maďarsku Róbertom Maxiánom sa venovali najmä aktuálnej vnútropolitickej situácii v Maďarsku aj v súvislosti so zavedenými opatreniami počas koronakrízy.

Viac k témam: koronakríza, minister obrany SR, návšteva, Ozbrojené sily SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Naď bol na prvej oficiálnej návšteve Maďarska, predstavil aj nového pridelenca obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!