Minister obrany Jaroslav Naď si pripomenul 79. výročie atentátu na Reinharda Heydricha

29. mája 2021 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.5.2021 (Webnoviny.sk) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si v sobotu v Poluvsí (časť Rajeckých Teplíc) pripomenul 79. výročia operácie Anthropoid, pri ktorej bol spáchaný atentát na na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Súčasťou spomienkového podujatia bol aj 27. ročník „Memoriálu Jozefa Gabčíka“, ktorý sa uskutočnil za dodržania prísnych protiepidemických opatrení. Do 11-kilometrového behu sa zapojili aj profesionálni vojaci. Pripravené boli tiež statické a dynamické ukážky techniky príslušníkov Ozbrojených síl SR z 5. pluku špeciálneho určenia.

„Neutíchajúci hrdinský odkaz Jozefa Gabčíka – boj za slobodu a demokraciu je navždy zapísaný v našej vojenskej histórii a naši príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia, ktorého čestný názov je Žilinský pluk Jozefa Gabčíka, sú jeho hrdými nositeľmi dodnes,“ povedal Naď.

Jozef Gabčík

Pietna spomienka spojená s behom na počesť generálmajora in memoriam Jozefa Gabčíka sa uskutočnila v Poluvsí, kde sa 8. apríla 1912 narodil. V lete 1941 rotmajster pechoty v zálohe Jozef Gabčík súhlasil so svojím zaradením do výcviku pre zvláštne úlohy. Následne absolvoval rôzne špeciálne kurzy.

Neskôr sa ako jeden z prvých československých vojakov dobrovoľne prihlásil na plnenie špeciálnych úloh na území okupovanej vlasti. V októbri 1941 sa stal veliteľom skupiny Anthropoid, ktorá 27. mája 1942 vykonala atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Ten podľahol následkom atentátu 4. júna 1942.

Viac k témam: atentát, Memoriál Jozefa Gabčíka
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister obrany Jaroslav Naď si pripomenul 79. výročie atentátu na Reinharda Heydricha © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!