Ministerka Milanová skontrolovala rekonštrukciu Spišského hradu, urobí všetko pre podporu pamiatok

19. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.6.2020 (Webnoviny.sk) – Za prítomnosti ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej (OĽaNO) generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Branislava Panisa, riaditeľky SNM – Spišského múzea Márie Novotnej, zástupcov Krajského pamiatkového úradu Košice a dodávateľov sa dnes uskutočnil kontrolný deň rekonštrukčných prác na Spišskom hrade.

Kontrola sa uskutočnila na viacerých stavebných úsekoch, konkrétne na Kapitánskom dome, Románskom paláci, na hradnom kopci, na brale pod hradobnými múrmi, na vstupnej bráne a na dolnom nádvorí. Agentúru SITA o tom informovala vedúca Centra Múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Podpora a úcta pamiatkam

Dnes som sa zúčastnila na kontrolnom dni na Spišskom hrade a musím s veľkým poľutovaním skonštatovať, že štát sa za posledné desaťročia správal k svojmu kultúrnemu dedičstvu veľmi macošsky. Bude to heroický výkon zachrániť to, čo už je teraz vo veľmi biednom stave a ja si netrúfam nič sľubovať, viem len povedať, že urobím všetko preto, aby sa naším pamiatkam dostala podpora a úcta, akú si zaslúžia,“ uviedla Milanová.

Riaditeľka SNM – Spišského múzea Mária Novotná počas kontrolného dňa oboznámila ministerku s postupom všetkých prác, ktoré sa na Spišskom hrade vykonávajú. Teší nás, že práce na Kapitánskom dome sú tesne pred ukončením. Na ostatných objektoch nás čaká ešte veľa práce. Pani ministerka si pozrela havarijný stav Románskeho paláca po zimnom období a nepriaznivých poveternostných vplyvoch, bralo pod hradobnými múrmi v stave po sanácii, hradný kopec po odstránení náletových drevín a odkrytí architektúry hradu z exteriérovej strany a ďalšie miesta rekonštrukčných prác,“ povedala Novotná.

Práce za plnej prevádzky hradu

Generálny riaditeľ SNM zároveň počas kontrolného dňa poďakoval všetkým pracovníkom Spišského múzea v Levoči, ktorí aj počas koronakrízy zabezpečili pokračovanie náročného a dôležitého investičného projektu SNM.

SNM na prácach na záchrane historickej pamiatky, zapísanej na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, k dnešnému dňu preinvestovalo 668 600 eur, z toho od začiatku koronakrízy 170 515 eur. V zmysle rozhodnutia Vlády Slovenskej republiky zo dňa 23. októbra 2019 je zabezpečené ďalšie financovanie sanácie havarijného stavu Spišského hradu – Románsky palác a západné paláce vo výške 4,82 milióna eur.

Všetky stavebné a rekonštrukčné práce realizujeme za plnej prevádzky hradu, pre návštevníkov sú sprístupnené všetky expozičné priestory a rovnako aj nová expozícia archeologických nálezov. Na dolnom, najväčšom nádvorí hradu zároveň prebieha unikátny umelecký projekt mladého súčasného umelca Matúša Lányiho, ktorý tam inštaluje grafický pôdorys slávnej parížskej katedrály Notre Dame v mierke 1:1,“ dodala Novotná.

Viac k témam: hrad, rekonštrukcia, SNM Slovenské národné múzeum, Spišský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Milanová skontrolovala rekonštrukciu Spišského hradu, urobí všetko pre podporu pamiatok © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!