Ministerka Remišová vymenovala nového šéfa NASES, čakajú ho tri základné úlohy

18. augusta 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

18.8.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. augusta, 12:38

Novým generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) sa stal Pavel Karel. V utorok ho do tejto funkcie vymenovala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, pod ktorej rezort agentúra spadá. Pred novým vedením stoja podľa nej tri základné úlohy.

Férové výberové konanie

V prvom rade je to zlepšiť zásadným spôsobom služby občanom,” skonštatovala. Ďalej vyzdvihla zefektívnenie činností a zníženie závislosti štátu od externých dodávateľov.

Výberové konanie na nového šéfa NASES bolo vyhlásené 29. júna, uchádzači mohli prihlášky zasielať do 13. júla. Prihlásilo sa 30 záujemcov, 18 splnilo kritériá a 13-ti sa zúčastnili na osobnom pohovore. Všetci kandidáti museli vopred súhlasiť s tým, že ich vízie a prezentácie budú zverejnené. Do výberového procesu sa zapojili tiež štyri odborné organizácie z IT sektora. Ako doplnila Remišová, výberové konanie bolo podľa nej férové, transparentné a otvorené.

Zrelý a skúsený manažér

Podľa štátneho tajomníka rezortu Mareka Antala bol Pavel Karel jednoznačným víťazom. Označil ho za zrelého a skúseného manažéra, ktorý je na túto úlohu pripravený. Karel pôsobil v Slovenskej akadémii vied, v Tatra banke aj v spoločnosti IBM. Posledných desať rokov pracoval vo vlastnej konzultačnej firme.

Čo sa týka IT, z každého rožku trošku. Je to správny človek na správnom mieste,” zhodnotil Antal. Samotný Karel avizoval v agentúre dôslednú inventarizáciu skúseností a zručností zamestnancov, ale aj prevzatie kontroly nad architektúrou jednotlivých systémov a väčšie zameranie na občana.

Rašimu sa nepozdáva firma nového šéfa

Poslanec Národnej rady SR Richard Raši v reakcii na predstavenie nového šéfa NASES poukázal na viac ako 70-tisícovú stratu jeho firmy za minulý rok. “Keď sa pozriete na finančné výsledky jeho firmy, napríklad v roku 2016 dosiahla tržby vo výške 570 000 eur, ale daň zaplatila iba vo výške necelých 3000 eur. Pri konzultačnej firme s dvoma zamestnancami, je to veľmi málo a verím, že to finančná správa pri daňovej kontrole preverí. A aj od toho bude závisieť, či nový riaditeľ NASES dostane bezpečnostnú previerku, ktorú vraj ministerka Remišová požaduje,” uviedol Raši. Zároveň sa mu nepozdáva tvrdenie Karela o tom, že jeho firma mala jednu malú zákazku od štátu, ale v referenciách má logá Finančnej správy, Sociálnej poisťovne, aj Slovenskej akadémie vied.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby plní úlohy v oblasti informatizácie spoločnosti. Prevádzkuje napríklad vládnu sieť Govnet a Ústredný portál verejnej správy – slovensko.sk. Od 17. júna bola riadením NASES poverená Jana Galová. Začiatkom leta v agentúre zasahovala Národná kriminálna agentúra. Podľa Remišovej v tejto veci stále prebieha vyšetrovanie a polícia začala dve trestné konania.

Viac k témam: Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Remišová vymenovala nového šéfa NASES, čakajú ho tri základné úlohy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!