Ministerstvo kultúry podporilo cirkvi v roku 2019 príspevkom vo výške 47,7 milióna eur

24. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

24.8.2020 (Webnoviny.sk) – V roku 2019 boli cirkvi z kapitoly Ministerstva kultúry SR (MK SR) podporené štátnym príspevkom vo výške 47,7 milióna eur. To predstavuje 17 percent všetkých výdavkov kapitoly MK SR (281 miliónov eur).

Vyplýva to z Revízie výdavkov na kultúru, ktorú pripravil Inštitút kultúrnej politiky v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.

Daňové úľavy a dotácie

Z revízie ďalej vyplýva, že štát podporuje cirkvi aj prostredníctvom daňových úľav a účelových dotácií. Príjmy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky od členov cirkvi sú v registrovaných cirkvách a náboženských spoločnostiach oslobodené od dane z príjmu.

Zo sakrálnych stavieb neplatia cirkvi daň z nehnuteľnosti. Od roku 2020 je však v platnosti nová úprava zákona, ktorou sa uvoľnila účelovosť štátneho príspevku a zaviedlo sa jeho automatické zvyšovanie.

Na obnovu pamiatok v cirkevnom vlastníctve získali cirkvi v roku 2019 dotácie v celkovej výške 6,5 milióna eur prostredníctvom dotačného programu Obnovme si svoj dom. Ide tak o 53 percent celkovej alokácie na program.

Dary a výnosy

Medzi ďalšie zdroje finančného zabezpečenia patria príspevky veriacich, dary od fyzických a právnických osôb, tiež výnosy z vlastného majetku, výnosy z vlastnej činnosti či výnosy z verejných zbierok. Analytici upozorňujú, že tieto údaje sa nezverejňujú.

Podľa nich však štátny príspevok tvorí v priemere približne 25 až 50 percent príjmov väčších cirkví. V prípade menších cirkví a náboženských spoločností aj viac ako 90 percent.

Na Slovensku je registrovaných 18 cirkví a náboženských spoločností. Podľa sčítania ľudu v roku 2011 sa k nim hlásia štyri milióny veriacich. Dominantným vierovyznaním je rímskokatolícke (3,3 milióna veriacich), evanjelické augsburského vyznania (316-tisíc veriacich) a gréckokatolícke (207-tisíc veriacich). Zvyšných 180-tisíc je rozdelených medzi menšie cirkvi.

Viac k témam: cirkev, daň z nehnuteľnosti, daňová úľava, dotácie, finančný príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo kultúry podporilo cirkvi v roku 2019 príspevkom vo výške 47,7 milióna eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!